چگونه غسل کنیم؟

چگونه غسل کنیم

غسل کردن در دین و شریعت ما از دستوراتی است که هر فرد بالغی چه زن و چه مرد باید با روش‌های انجام آن آشنا باشد؛ اما متأسفانه شاهد هستیم که خیلی از افراد در جامعه امروز ایران با روش‌های انجام غسل آشنا نیستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی پاسخ‌های سؤال چگونه غسل کنیم بپردازیم. روش‌های زیادی برای غسل کردن وجود ندارد از این رو کاربران می‌توانند به راحتی دو روش معمول برای غسل کردن را بیاموزند. در ادامه همراه ما بمانید.

غسل ترتیبی در دین اسلام

یکی از دو روش غسل کردن و پاسخ به سؤال چگونه غسل کنیم، غسل ترتیبی است. غسل ترتیبی به دلیل نوع مراحلی که دارد نسبت به غسل ارتماسی که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، معمول‌تر است. برای انجام مراحل غسل ترتیبی زیر دوش حمام شما نیاز به رعایت برخی قواعد دارید که در این بخش به آنها می‌پردازیم.

قبل از غسل ترتیبی

قبل از انجام غسل ترتیبی لازم است تا چند نکته مهم را انجام دهید. این نکات عبارتند از:

 • قبل از غسل حتماً اگر نجسی به بدن شما چسبیده باشد آن را جدا نمایید.
 • برای انجام مراحل غسل ترتیبی هم باید ترتیب و هم موالات را رعایت نمایید.
 • ترتیب به این معنی که شما باید حتماً مراحل غسل را به همان ترتیبی که در ادامه بیان می‌کنیم انجام دهید.
 • موالات نیز به این معنا که نباید بین انجام دو مرحله فاصله زیادی بیندازید. این فاصله زمانی تا قبل از خشک شدن آب از روی عضو قبلی است.
 • برای انجام غسل ترتیبی نیازی به استفاده از مواد شوینده و شامپو ندارید اما آب باید به تمام اعضای بدن برسد.
 • اگر لباس یا چیزی روی بدن است که مانع از رسیدن آب می‌شود، ابتدا باید آن را نیز حذف کنید.

مراحل غسل ترتیبی

در نهایت برای پاسخ به سؤال چگونه غسل کنیم، مراحل زیر را می‌توانید برای غسل ترتیبی انجام دهید:

 1. ابتدا برای انجام غسل باید نیت کنید. نیت غسل بسته به نوع غسل و هدف آن دارد. اگر غسل جمعه انجام می‌دهید به نیت غسل جمعه و قربه الی الله این غسل را انجام دهید.
 2. در مرحله بعد باید سر و گردن را با آب بشویید. در هنگام شستن سر و گردن مستحب است تا داخل گوش‌ها، داخل دهان و بینی را نیز آب بکشید.
 3. اگر موهای بلندی دارید حتماً باید با دست به خوبی سر خود را دست بکشید تا آب به پوست سر برسد.
 4. بعد از شستن سر و گردن، نوبت به شستن سمت راست بدن می‌رسد. حتماً به خوبی سمت راست را بشویید تا آب به همه قسمت‌ها اعم از بین انگشتان دست و پا برسد.
 5. سپس به همین ترتیب سمت چپ بدن را نیز بشویید.
حتما بخوانید  چگونه وضو بگیریم؟

غسل ارتماسی

غسل ارتماسی

یکی دیگر از راه‌های پاسخ به سؤال چگونه غسل کنیم، ترفند غسل ارتماسی است. استفاده از این روش غسل نیاز به شرایط خاصی دارد. غسل ارتماسی به این صورت است که شما بعد از نیت کردن، به یک باره تمام اعضای بدن خود را به زیر آب فرو می‌برید. از این رو باید آب و شرایط کافی و لازم برای این غسل را در اختیار داشته باشید.

آموزش غسل در کتاب‌های آموزشی

علاوه بر همه این موارد بیان شده، مستحبات و دعاهای مختلفی هم وجود دارد که شما می‌توانید از آنها برای بالاتر بردن کیفیت غسل خود استفاده نمایید. دعاهای غسل‌های مختلف را می‌توانید در کتاب‌های آموزشی غسل در دسترس داشته باشید. کتاب‌های آموزشی همچنین زمان دقیق بیان این دعاها را نیز به شما آموزش می‌دهند. پس از این کتاب‌ها نیز می‌توانید برای پاسخ به سؤال چگونه غسل کنیم استفاده نمایید.

کتب مذهبی را از اینجا تهیه کنید

نتیجه‌گیری

در این مقاله برای پاسخ به سؤال چگونه غسل کنیم:

 • ابتدا شرایط و نکات مربوط به غسل را با هم مرور کردیم.
 • سپس مراحل غسل ترتیبی را بیان کردیم.
 • در قدم بعدی مراحل غسل ارتماسی را شرح دادیم.
 • در نهایت نیز با معرفی کتاب‌های آموزشی به عنوان راهنمای غسل کردن شما را با ادعیه و ذکرهای مورد استفاده در هنگام غسل کردن آشنا کردیم.

با استفاده از این روش‌ها می‌توانید به راحتی چالش چگونه غسل کنیم را برای خود حل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.