چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم

ضعیف شدن حافظه یکی از مشکلاتی است که به تازگی روند رو به رشدی در جامعه پیدا کرده است. اگر بخواهیم برای این مشکل محدوده سنی تعریف کنیم باید آن را به سنین بالای ۵۰ سال نسبت دهیم اما امروزه به دلیل استرس‌ها، فشارهای اجتماعی و اقتصادی، محدوده سنی این مشکل به حدود ۲۵ تا ۳۰ سال کاهش پیدا کرده است. حال چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟ ترفندهای تقویت حافظه نه فقط زمانی که با مشکل از دست دادن هوش و حواس مواجهید بلکه می‌تواند یک سبک زندگی برای افراد باشد.

از این رو بر آن شدیم تا مجموعه‌ای کامل از ابزارها و ترفندهای مناسب برای تقویت حافظه را گرد هم بیاوریم تا کاربران بسته به نوع زندگی و شرایط خود از این راهکارها هم برای کوتاه مدت و هم برای بلند مدت بهره ببرند. پس اگر به دنبال رسیدن به پاسخ پرسش چگونه حافظه خود را تقویت کنیم هستید، راه کارهای آن را در ادامه با هم مرور خواهیم نمود. البته باید به خاطر داشته باشید که تقویت حافظه قرار نیست یک شبه و با تزریق یک آمپول برای هر فرد ایجاد شود. این روش‌ها نیاز به زمان داشته و شما باید مکرراً آنها را در طول زندگی به کار ببندید تا پس از مدتی حافظه‌ای فعال داشته باشید. برای رسیدن به پاسخ معمای چگونه حافظه خود را تقویت کنیم همراه ما بمانید.

ورزش کنید تا ذهنتان دیرتر پیر شود

ورزش کنید تا ذهنتان دیرتر پیر شود

عقل سالم در بدن سالم است. ورزش کردن یکی از پاسخ‌های پرسش چگونه حافظه خود را تقویت کنیم، می‌باشد. کسانی که ورزش کردن را یک دستور همیشگی در زندگی خود می‌دانند و همیشه ساعات و دقایقی در طول روز را به انجام ورزش‌های مفید اختصاص می‌دهند، هم بدنی سالم دارند و هم حافظه و ذهن آنها شرایط بهتری نسبت به سایرین دارند. ورزش کردن باعث می‌شود تا سلول‌های بدن فعالیت بیشتری داشته باشند و قوی‌تر و واکنش گرا تر شوند. افرادی که دائماً کسل بوده و یا ساعات زیادی را در طول روز می‌خوابند، معمولاً از این موهبت دور می‌مانند؛ اما ورزش کردن در دنیای مدرن امروز دست خوش تغییراتی نیز شده است. وابسته به شرایط روز جامعه انسانی تجهیزات ورزشی هم به روز شده و این امکانات ورزشی در حال حاضر به افراد اجازه می‌دهد که بدون خروج از منزل بتوانند تمارین مختلف را انجام دهند.

حتما بخوانید  چگونه سیاهی زیر چشم را از بین بریم؟

با استفاده از تجهیزات ورزشی مدرن دیگر نیازی به حضور در باشگاه‌های ورزشی هم نخواهید داشت. اگر نگران آلودگی هوا هستید و یا فرصت کافی برای حضور در پارک و باشگاه را ندارید، نگران نباشید. چاره کار شما استفاده از تجهیزات ورزشی مدرنی است که ورزش کردن را تبدیل به امری لذت بخش نموده‌اند.

ورزش را از اینجا شروع کنید

بازی کنید و حافظه خود را تقویت نمایید

بازی کنید و حافظه خود را تقویت نمایید

حتماً شنیده‌اید افرادی که در بازی‌های مختلف تبحر دارند، ذهنی فعال‌تر و حافظه قوی‌تری نیز دارند. بازی‌های فکری با به کار گرفتن قدرت فکر افراد و از آن مهم‌تر به حرکت در آوردن سلول‌های خاکستری مغز باعث می‌شوند تا این سلول‌ها با فعالیت بیشتر ورزیده‌تر شوند. همانطور که یکی از راه‌های تقویت هر چیزی تمرین کردن است، بازی هم به نوعی یکی از تمارین عالی برای تقویت حافظه است. در هر سنی که هستید می‌توانید از بازی‌های فکری مناسب برای سن خود استفاده نمایید. داشتن محدودیت سنی نیز یکی از مزیت‌های بازی‌های فکری است. با این حساب شما هم می‌توانید بازی کنید و هم چالش چگونه حافظه خود را تقویت کنیم را برای خود حل کنید.

خرید بازی‌های فکری مناسب با رده‌های سنی مختلف

غذا و تقویت حافظه

غذا و تقویت حافظه

تأثیر یک رژیم غذایی مناسب امروزه در همه ابعاد زندگی مشخص و معین است. نه فقط برای سالم ماندن بدن بلکه امروزه حتی برای درمان بیماری‌های سنگین نیز رژیم‌های غذایی مختلفی در دستور کار قرار می‌گیرد. کنجد، کندر، سبزیجات تازه، میوه‌های فصلی، تخم مرغ و از این قبیل مواد غذایی همیشه می‌توانند در تقویت حافظه ما را یاری رسانند. داشتن یک برنامه غذایی متنوع که این چنین موادی را نیز در خود داشته باشد، می‌توانید یک از روش‌های اصلی برای حل سؤال چگونه حافظه خود را تقویت کنیم برای ما باشد.

مغزها و آجیل‌های مقوی را از اینجا تهیه کنید

کتاب بخوانید و حافظه خود را تقویت کنید

کتاب بخوانید و حافظه خود را تقویت کنید

یکی دیگر از راه‌های تقویت حافظه در افراد، کتاب خواندن و مطالعه است. احتمالاً شما هم شنیده باید کسانی که جدول حل می‌کنند کمتر به بیماری‌های فراموشی دچار می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که مطالعه بیشتری دارند، حافظه قوی‌تری دارند. به دلیل درگیر بودن مغز با مفاهیم مختلف، در زمان لازم یادآوری آنها سریع‌تر بوده و از این رو این افراد سریع‌تر از سایرین مسائل را به ذهن می‌سپارند و آنها را به یاد می‌آورند. دقیقاً مانند جاده‌ای که شما قبلاً یک بار در آن رانندگی کرده باشید و یا قصد داشته باشید و برای اولین بار از آن عبور کنید. مسلماً شما در حالت اول راحت‌تر و سریع‌تر پیش خواهید رفت.

حتما بخوانید  چگونه بفهمیم بارداریم؟

پرفروش‌ترین کتاب‌های ایران و جهان

نتیجه‌گیری

به مسائل و ترفندهای مهم برای تقویت حافظه پرداختیم و روش‌های موجود برای آن را نیز ذکر کردیم. برای تقویت حافظه شما می‌توانید:

  • ورزش را در زندگی یک امر مسلم بدانید.
  • از بازی‌های فکری استفاده کنید.
  • رژیم غذایی مناسب داشته باشید.
  • کتاب بخوانید و مطالعه کنید.

با استفاده از این سبک از زندگی به شما اطمینان می‌دهیم که بعد از گذشت چند ماه حافظه شما مانند یک نوجوان شما را یاری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.