چگونه خواب خود را کم کنیم؟

چگونه خواب خود را کم کنیم

چگونه خواب خود را کم کنیم؟ ابتدا برای پاسخ به این چالش باید بخاطر داشته باشید که کمتر کردن خواب با استفاده از روش‌های غیراصولی برای بیدار ماندن باعث می‌شود تا دقت و تمرکز شما در طول روز به هم بریزد و نمی‌توانید از لحظات خود به درستی استفاده نمایید. از این رو در این مقاله سعی کرده‌ایم روش‌هایی را با هم مرور کنیم که با استفاده از آنها بتوانید در عین کم کردن زمان خواب تمرکز خود را نیز بالا نگه دارید. همراه ما باشید.

خوردن غذاهای سنگین آخر شب را فراموش کنید

خوردن غذاهای سنگین در آخر شب را فراموش کنید

یکی از دشمنان اصلی خواب استفاده از وعده‌های غذایی سنگین در ساعات آخر شب است. این غذاها باعث می‌شوند تا معده و روده‌های شما مشغول به کار مانده و خواب را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این امر ممکن است باعث شود تا هم خواب پریشانی داشته باشید و هم دیرتر به خواب بروید. از این رو اولین قدم برای حل چالش چگونه خواب خود را کم کنیم، دوری از شام‌های سنگین است.

مصرف میوه‌های تازه و آبمیوه‌های طبیعی

مصرف میوه‌های تازه و آبمیوه‌های طبیعی در طول روز می‌تواند خواب راحت‌تری برای شما رقم بزند. استفاده از میوه‌هایی مانند سیب، پرتقال، گریپ‌فروت و میوه‌های فصلی باعث می‌شود تا هوشیاری فرد در درجه قابل قبولی قرار بگیرد. از این رو حتماً استفاده از این میوه‌ها را در دستور غذایی خود داشته باشید.

انواع آبمیوه‌های تازه و هیجان انگیز

گوشت قرمز کمتر، گوشت سفید بیشتر

گوشت قرمز کمتر، گوشت سفید بیشتر

استفاده از گوشت قرمز باعث می‌شود تا بدن تنبل‌تر و کسل‌تر شود. در عین حال استفاده از گوشت ماهی سرزندگی بیشتری در بدن ایجاد می‌نماید. از این رو یکی دیگر از راه‌های حل چالش چگونه خواب خود را کم کنیم، استفاده از گوشت سفید در برنامه غذایی روزانه است. این ترفند باعث می‌شود تا در طول روز دیگر نیازی به خواب نداشته باشید و با همان خواب شب تمام طول روز را سرحال و با انرژی بمانید.

حتما بخوانید  چگونه استرس خود را کاهش دهیم؟

ماهی، میگو و خاویار را از اینجا تازه تهیه کنید

شکلات تلخ و کم خوابی

یکی دیگر از ترفندهایی که می‌توانید از آن برای کمتر کردن خواب خود استفاده نمایید، استفاده از انواع شکلات تلخ در برنامه غذایی است. شکلات‌های تلخ حاوی مقادیر قابل توجهی، ویتامین E و آنتی‌اکسیدان هستند. استفاده از این شکلات‌ها و مصرف آنها با چای و سایر نوشیدنی‌های گرم می‌تواند مغز را از خواب آلودگی دور نماید. البته مصرف آن را محدود کرده و خیلی در این موضوع افراط نداشته باشید.

نوشیدن چای و قهوه

چای و قهوه به دلیل داشتن کافئین بالا سلول‌های مغزی را تحریک کرده و مانع از خستگی مغز می‌شوند. این نوشیدنی‌ها باعث می‌شوند با وجود کم شدن خواب، ذهن شما از خستگی دور بماند. البته استفاده از این نوشیدنی‌ها در آخر شب باعث اختلال در خواب افراد شده و مانع از خواب راحت مغز خواهد شد. از این رو بایستی نوشیدن این نوشیدنی‌ها را در ساعات مشخصی در برنامه غذایی خود داشته باشید.

قهوه را با برندهای معتبر تهیه کنید

آدامس‌های کافئین دار

آدامس‌های کافئین دار

یکی دیگر از ترفندهای حل چالش چگونه خواب خود را کم کنیم، استفاده از آدامس‌های کافئین دار است. جویدن آدامس‌های کافئین دار می‌تواند همان تأثیر نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قوه و چای را برای شما به دنبال داشته باشد.

مواد غذایی مفید دیگر برای رفع خستگی

مصرف برخی مواد غذایی مناسب و وجود آنها در رژیم غذایی نیز می‌تواند از راه‌های حل چالش چگونه خواب خود را کم کنیم، باشد. با شناخت این مواد غذایی و استفاده از غذاهایی که از این مواد درست شده‌اند در وعده‌های غذایی روزانه می‌تواند ذهنی فعال و خستگی‌ناپذیر برای شما ایجاد کند. این مواد عبارتند از:

 • حبوباتی مانند لوبیا
 • تخم کدو خشک شده
 • میوه‌های تازه مانند موز و هندوانه
 • ماست
 • گردو
 • ادویه‌های تند مانند فلفل
 • سبزی‌های تازه مانند اسفناج
 • و …

با استفاده از این مواد می‌توانید غذاهای بسیار متنوعی در منزل تهیه نموده و علاوه برداشتن یک برنامه غذایی سالم و متنوع، خواب کمتری هم داشته باشید.

حتما بخوانید  چگونه زیبا باشیم؟

نتیجه‌گیری

متأسفانه داشتن عادت‌های بد غذایی و اختصاص ساعات نامناسب برای خوابیدن در جوامع امروز باعث شده تا ساعات خواب افراد تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. از این رو استفاده از ترفندهای کمتر کردن خواب و فعال نگهداشتن مغز در زندگی می‌تواند راه کاری عالی برای حل این چالش باشد. با استفاده از این ترفندها و مواد غذایی در دراز مدت عادات خواب درستی نیز برای خود رقم خواهید زد. مواد غذایی مناسب برای داشتن خواب کمتر و ذهنی فعال‌تر موارد زیر می‌باشند:

 • نوشیدن چای و قهوه
 • استفاده از شکلات‌های تلخ
 • میوه‌ها و سبزیجات تازه
 • گوشت سفید
 • آدامس‌های کافئین دار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.