چگونه از بارداری جلوگیری کنیم؟

چگونه از بارداری جلوگیری کنیم

قبل از این که به ادامه مقاله چگونه از بارداری جلوگیری کنیم، برسیم و موارد مورد استفاده در این باره را مرور کنیم، توصیه داریم کمی بیشتر به این موضوع فکر کنید. بارداری و نعمت بچه‌دار شدن هدیه‌ای است که خداوند آن را به انسان عطا کرده است. بارداری علاوه بر اینکه یک هدیه آسمانی را در دامن شما خواهد گذاشت، برای سلامتی مادر و سلامتی روانی زندگی جوانان نیز بسیار مؤثر می‌باشد. حتی پزشکان نیز تأثیرات بارداری بر سلامت فیزیکی مادر و البته زندگی افراد تأکید دارند. با این حال اگر در صدد استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری هستید، مجموعه‌ای از روش‌های بهداشتی را در این مقاله با هم مرور می‌کنیم که می‌توانید در این باره از آنها استفاده نمایید.

جلوگیری از بارداری با کاندوم

جلوگیری از بارداری با کاندوم

اولین ترفندی که می‌تواند در حل چالش چگونه از بارداری جلوگیری کنیم، شما را یاری سازد، استفاده از وسایل پیشگیری بارداری است. علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. شما که در حال حاضر آمادگی باردار شدن را ندارید بهتر است با استفاده از کاندوم، روابط جنسی بی‌خطری برای خود ایجاد کنید. برخلاف تصور عموم بارداری ممکن است حتی با یک بار رابطه جنسی هم ایجاد شود و این موضوع به شرایط بدن زوجین برمی‌گردد. از این رو استفاده از این وسایل بهداشتی می‌تواند راه کاری عالی برای پیشگیری از این وضعیت باشد.

انواع کاندوم بهداشتی با بسته بندی خصوصی را از اینجا بخرید

قرص‌های ضد بارداری را بشناسید

قرص‌های ضد بارداری به دو دسته قرص‌های مصرف روزانه و قرص‌های اورژانسی تقسیم می‌شوند. قرص‌های مصرف روزانه عوارض کمی در بدن دارند و استفاده از آنها باید در یک دوره ۲۸ روزه پیگیری شود. قطع کردن این قرص‌ها دوباره شما را در شرایط باردار شدن قرار می‌دهد. از این رو حتماً به این موضوع در روابط خود دقت کنید. جدای از این قرص‌ها، قرص‌های ضد بارداری اورژانسی نیز وجود دارد که برای شرایط اضطراری و داشتن روابط جنسی پرخطر مؤثر هستند. این قرص‌ها تا ۷۲ ساعت بعد از برقراری رابطه می‌توانند از باردار شدن خانم‌ها جلوگیری به عمل بیاورند. البته به خاطر داشته باشید که قرص‌های ضد بارداری اورژانسی ممکن است تأثیرات سوء زیادی روی بدن افراد داشته و ترشح هورمون‌های زنانه شما را با اختلال مواجه سازند. بر هم خوردن سیکل قاعدگی یکی از این عوارض است که بایستی به آن توجه داشته باشید.

حتما بخوانید  چگونه سرماخوردگی را درمان کنیم؟

آمپول‌های ضد بارداری

علاوه بر قرص‌هایی که در بند قبل به آنها اشاره کردیم، آمپول‌هایی نیز وجود دارند که به صورت دوره‌ای و هر سه ماه یک بار تزریق می‌شوند. این آمپول فرایند تخمک سازی در بدن زن‌ها را با اختلال مواجه کرده و ترشح هورمون‌های لازم برای آن را نیز متوقف می‌نمایند. استفاده از این روش نیز یکی یکدیگر از ترفندهای حل چالش چگونه از بارداری جلوگیری کنیم، می‌باشد.

جراحی‌های ضد بارداری

جراحی‌های ضد بارداری

یکی دیگر از ترفندهای که پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی برای حل چالش چگونه از بارداری جلوگیری کنیم، در اختیار انسان‌ها قرار داده است، استفاده از روش‌های جراحی است. این روش‌ها هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان در دسترس هستند. در روش‌های جراحی فرد با مراجعه به پزشک مسیر انتقال اسپرم به رحم را مسدود می‌نماید. وازکتومی و انسداد لوله‌های رحم جراحی‌های مورد استفاده برای جلوگیری از بارداری می‌باشند. البته بایستی از قبل نسبت به عوارض این جراحی‌ها با پزشک خود مشورت نمایید. برخی روش‌های جراحی جلوگیری از بارداری دائمی بوده و هیچ راه برگشتی برای فرد باقی نمی‌گذارند، از این رو بهتر است علاوه بر مشورت با پزشک خودتان نیز تأمل زیادی روی این موضوع داشته باشید و با خانواده و همسر خود نیز مشورت نمایید.

سایر روش‌های جلوگیری از بارداری

برای حل چالش چگونه از بارداری جلوگیری کنیم، روش‌های متعدد دیگری مانند درمان‌های هورمونی، پچ‌های پوستی، حلقه‌های واژنی، اسپرم کش‌ها، کاندوم زنانه و … نیز وجود دارد که البته مانند روش‌های مذکور در بالا متداول نیستند اما می‌توان از آنها نیز استفاده کرد. حتماً برای استفاده از هر روش درمانی به غیر از کاندوم با پزشک نیز مشورت کنید تا عوارضی برای بدن خود ایجاد نکنید.

جدیدترین وسایل برای جلوگیری از بارداری را از اینجا تهیه کنید

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی روش‌ها و ترفندهای معمول برای جلوگیری از بارداری را مرور کردیم. روش‌هایی مانند:

  • استفاده از کاندوم زنانه و مردانه
  • قرص‌های ضد بارداری دوره‌ای
  • قرص‌های ضد بارداری اورژانسی
  • جراحی ضد بارداری در مردان
  • بستن مسیر لوله‌های رحم در زنان
  • استفاده از درمان‌های هورمونی و تزریقات
حتما بخوانید  چگونه وزن اضافه کنیم؟

از جمله این روش‌ها هستند که شما برای جلوگیری از بارداری می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.