چگونه وضو بگیریم؟

چگونه وضو بگیریم

چگونه وضو بگیریم؟ این چالش از سنین نوجوانی و وقتی به سن تکلیف می‌رسیم برای همه ما وجود داشته است. البته برخی از افراد نیز به صورت ندانسته و غیر عمد تا سنین بزرگسالی نیز با روند دقیق وضو گرفتن به درستی آشنایی پیدا نکرده و اشتباهات خود را در هنگام وضو گرفتن تکرار می‌نمایند. خوب حالا سؤال اینجاست که در این مواقع چگونه می‌توانیم مشکل خود را حل کرده و با چالش چگونه وضو بگیریم روبرو شویم. در این مقاله علاوه بر آموزش نحوه صحیح وضو به شما، راه کاری را معرفی خواهیم کرد که در مواقع ضروری هم بتوانید از آن استفاده نمایید و هم از آن برای کمک به بچه‌ها و نوجوانان نیز استفاده کنید. با آباژور، راهنمای خرید آنلاین محصولات همراه باشید.

کتاب آموزشی چگونه وضو بگیریم

کتاب آموزشی چگونه وضو بگیریم

طریقه صحیح وضو گرفتن حتماً نیاز به آموزش دارد. هر چند بسیاری از ما در سنین نوجوانی این آموزش‌ها را از پدران خود می‌آموزیم، اما با این وجود استفاده از منابع آموزشی معتبر می‌تواند کیفیت بهتری را در هنگام وضو گرفتن برای اعمال ما رقم بزند. از این رو در صورتی که به هر کدام از اعمال وضوی خود شک دارید و یا در صدد کمک به یکی از دوستان و یا بچه‌های خود برای این منظور می‌باشید، می‌توانید از کتب آموزشی معتبر چاپ شده در زمینه آموزش وضو استفاده نمایید.

پرمخاطب‌ترین کتب مذهبی را بخوانید

آموزش مراحل وضو

در این قسمت سعی داریم تا مراحل وضو را به صورت ساده برای شما بیان کنیم تا از این طریق بتوانید در هنگام وضو گرفتن همه اعمال را به درستی به جا بیاورید. با طی کردن این مراحل می‌توانید نگرانی‌های خود را نسبت به حل چالش چگونه وضو بگیریم برطرف سازید.

  • قدم اول خود را پاک کنید

اولین قدم برای وضو گرفتن پاک کردن بدن است. اگر لباستان نجاست گرفته و کثیف است و یا مشکل شرعی دیگری داشته‌اید، در قدم اول باید با غسل و یا تعویض کردن لباس‌ها و از بین بردن نجاسات خود را تمیز و پاک کنید.

  • قدم دوم نیت

نیت اولین رکن در شروع وضو است. اگر پاک شدن را پیش‌نیازی برای وضو بدانیم، نیت اولین قدم اصلی برای آن است. حتماً برای وضو خود، برای تقرب به خدا نیت کنید.

  • قدم سوم شستن دست‌ها

اگر ساعات زیادی است که دست‌های خود را نشسته‌اید، بهتر است قبل از شستن صورت آنها را بشویید. هر چند این نکته در وضو واجب نیست اما برای رعایت بهداشت و سلامتی می‌توانید ابتدا دست‌های خود را بشویید.

  • قدم چهارم شستن صورت

با دست راست به آرامی آب را روی صورت خود می‌ریزیم و از محل رویش موها تا انتهای چانه صورت را دست می‌کشیم.

  • قدم پنجم شستن دست‌ها

ابتدا با دست چپ روی آرنج راست خود آب بریزید و آن را با حرکت دست چپ خود از بالا به پایین بشویید. در مرحله بعدی همین کار را با دست راست برای دست چپ انجام دهید. به خاطر داشته باشید که به همه قسمت‌های دست خود از جمله لابلای انگشتان آب برسانید و عمل شستن را نیز از پایین به بالا انجام ندهید.

  • قدم ششم مسح سر

برای کشیدن مسح سر از آب تازه استفاده نکنید و با استفاده از تری دست راست از بالا به پایین تا محل رویش موها سر خود را مسح بکشید. البته در صورتی که موهایتان خیلی بلند است باید آنها را از فرق باز کنید تا آب به پوست سر برسد.

  • قدم هفتم کشیدن مسح پاها

در نهایت، باز بدون استفاده از آب تازه، همین عمل مسح کشیدن را بر روی پاها نیز انجام دهید. ابتدا با دست راست از نوک انگشتان تا قوزک پای راست را مسح بکشید. سپس همین عمل را بر روی پای چپ خود نیز انجام دهید.

حتما بخوانید  چگونه غسل کنیم؟

نتیجه‌گیری

مراحل گرفتن وضو را با هم مرور کردیم. علاوه بر این مراحل، شما برای استفاده از ادعیه مستحبی و یا سایر نکات مستحبی موجود در وضو می‌توانید از کتب آموزش دینی کمک بگیرید. استفاده از این کتب آموزشی می‌تواند کیفیت وضوی شما را به مراتب بهتر نموده و خیال شما را از درستی اعمال دینی راحت سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.