چگونه چسب درست کنیم؟

چگونه چسب درست کنیم

چگونه چسب درست کنیم؟ احتمالاً با دیدن این عنوان کمی تعجب کرده باشید. مگر می‌شود در خانه چسب درست کرد؟ بله شما می‌توانید با استفاده از موادی که به راحتی در منزل در اختیار دارید، چسب‌های خیلی خوب درست کنید. ترفندهای بسیار زیادی برای درست کردن چسب وجود دارد که استفاده از آنها می‌تواند دو مزیت عمده برای شما به دنبال داشته باشد:

 • در درجه اول می‌توانید خود را از خرید چسب بی‌نیاز سازید.
 • همچنین در مواقعی که برای کاری نیاز به چسب دارید و در منزل ندارید، می‌توانید از این ترفندها استفاده کرده و چسب درست کنید.

اما سؤال اصلی اینجاست که چگونه چسب درست کنیم؟ مواد بسیار زیادی در آشپزی استفاده می‌شوند که خاصیت چسبندگی بالایی دارند. آرد، شکر، ژلاتین و… در این مقاله قصد داریم با استفاده از همین مواد، مراحل درست کردن چسب را با هم مرور کنیم. البته ترفندها و روش‌های در ست کردن چسب بسیار زیاد است با این حال در این مقاله به بررسی دو روش، یکی برای درست کردن چسب معمولی و دیگری برای درست کردن چسب ضد آب می‌پردازیم.

درست کردن چسب معمولی با آرد و شکر

آرد و شکر هر دو از موادی هستند که چسبندگی بسیار بالایی دارند. این مواد بعد از برخورد با آب به راحتی این چسبندگی را از خود بروز می‌نمایند. برای اینکه بدانیم با آرد و شکر چگونه چسب درست کنیم، ابتدا باید مواد زیر را آماده نمایید:

 • آرد
 • شکر
 • آب
 • سرکه

مقدار این مواد به مقدار چسبی بستگی دارد که شما نیاز دارید. در یک نسبت معمول در این ترکیب شکر باید سه چهارم آرد باشد. سه برابر اندازه آرد آب نیاز خواهید داشت و سرکه به اندازه یک یا چند قاشق غذاخوری کافی خواهد بود.

برای درس کردن چسب با استفاده از آرد و شکر مطابق با دستورالعمل زیر اقدام نمایید:

 1. ابتدا آرد و شکر را در یک ظرف به خوبی هم بزنید. این دو باید کاملاً با یکدیگر ترکیب شوند.
 2. سپس کم کم آب را به این ترکیب اضافه کنید و همزمان هم زدن را ادامه دهید. در غیر این صورت ممکن است چسب شما گلوله گلوله شده و خیلی کیفیت بالایی نداشته باشد. دقت به همین نکات ساده است که می‌توانید بهترین نتیجه حل سؤال چگونه چسب درست کنیم را برای شما به دنبال داشته باشد.
 3. سپس سرکه را نیز به این ترکیب اضافه کنید و اجازه بدهید روی اجاق گاز به خوبی ترکیب پخته شود.
 4. در نهایت آن را برداشته و به دمای اتاق برسانید. حالا می‌توانید از چسب درست شده برای چسباندن اشیاء مختلف استفاده نمایید.
حتما بخوانید  چگونه موش بگیریم؟

درست کردن چسب ضد آب با ژلاتین

درست کردن چسب ضد آب با ژلاتین

برای درست کردن چسب ضد آب با استفاده از ژلاتین و شیر کار خیلی سختی در پیش نخواهید داشت. برای این کار از قبل باید ژلاتین بدون طعم تهیه کرده باشید. میزان ژلاتین مورد نیاز بسته به میزان چسبی است که شما لازم دارید. به صورت کلی برای یک مصرف معمول شما نیاز به دو بسته ژلاتین خواهید داشت. در ادامه در مقاله چگونه چسب درست کنیم، روند درست کردن چسب ضد آب را با استفاده از شیر و ژلاتین با هم مرور می‌کنیم:

 1. برای شروع ابتدا باید آب و ژلاتین را در یک ظرف با هم مخلوط نمایید. بعد از اینکه این دو به خوبی با هم ترکیب شدند آنها را به مدت یک ساعت به حال خود رها کنید.
 2. در قدم بعدی نوبت به داغ کردن شیر خامه گرفته می‌رسد. خامه شیر را از قبل جدا کرده باشید. مراقب باشید که شیر نجوشد. قبل از جوشیدن شیر روی اجاق گاز را خاموش کرده و شیر داغ را به ترکیب ژلاتین و آب اضافه نمایید.
 3. دوباره باید مشغول هم زدن شوید تا مواد به خوبی با هم ترکیب شوند. بعد از اینکه ترکیب به اندازه کافی سرد شد می‌توانید از آن به عنوان چسب ضد آب استفاده کنید.

یک راه میانبر برای تهیه چسب

روش‌ها و ترفندهایی را برای درست کردن چسب در منزل با هم مرور کردیم. هر چند این روش‌ها برای استفاده کاملاً کاربردی هستند اما نمی‌توان از این چسب‌ها برای کارهای خیلی حساس استفاده نمود و برای بسیاری از کارهای حساس شما نیاز به تهیه چسب‌های آماده دارید.

انواع چسب‌های کاربردی را اینجا ببینید

نتیجه‌گیری

با استفاده از ترفندهای درست کردن چسب در منزل، هم برای خود یک سرگرمی خواهید داشت و هم می‌توانید از این روش برای به کار گرفتن هوش و ذهن کودکان و نوجوانان نیز استفاده کنید. از این چسب‌های تهیه شده هم چنین می‌توانید کارهای ساده و نیازهای معمولی برای چسب را رفع کنید. فراموش نکنید برای کارهای حساس اما شما نیاز به تهیه چسب‌های آماده شیمیایی خواهید داشت که چسبندگی بسیار بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.