چگونه ماسک درست کنیم؟

چگونه ماسک درست کنیم

شیوع ویروس کرونا در جهان به نظر هشداری بزرگ برای همه جهانیان است تا از این پس بیشتر و بیشتر از سلامتی خود مراقبت نمایند. داشتن سلامتی بسیار ارزشمند است اما ساده و راحت به دست نمی‌آید. برای داشتن بدنی سالم شما باید نکات بهداشتی را در نظر داشته و آنها را سرلوحه رفتاری خود قرار دهید. یکی از این نکات هم استفاده از ماسک در جامعه می‌باشد. شما حتی می‌توانید با درست کردن ماسک در منزل و بدون نیاز به خرید آن نیز، از این وسیله ارزشمند بهداشتی در شرایط امروز استفاده نمایید؛ اما چگونه ماسک درست کنیم؟ سؤالی که شاید برای شما هم پیش آمده باشد. اگر قصد دارید در منزل برای خود و خانواده خود ماسک درست کنید در ادامه این مقاله همراه ما بمانید.

ماسک درست کردن با تیشرت

ماسک درست کردن با تیشرت

ترفندهای زیادی برای حل چالش چگونه ماسک درست کنیم وجود دارد که شما می‌توانید به دلخواه هر یک را انتخاب نمایید. درست کردن ماسک در منزل خیلی پیچیده نیست و با کمی دقت می‌توانید ماسک‌هایی با طرح‌های زیبا درست کنید. یکی از این ترفندها هم درست کردن ماسک با تیشرت می‌باشد. البته با توجه به این که ماسک درست شده باید جلوی دهان و بینی را بگیرد، جنس تیشرت هم مهم است. سعی کنید برای استفاده از این ترفند از تیشرت‌هایی با الیاف طبیعی و کتان بهره ببرید. این الیاف هم ماندگاری بالاتری دارند و هم می‌توانند در تنفس شرایط بهتری را برای ما رقم بزنند. استفاده از جنس‌هایی با الیاف مصنوعی ممکن است تنفس شما را با مشکل مواجه سازد.

برای درست کردن ماسک با تیشرت می‌توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

  1. ابتدا از پایین تیشرت به ارتفاع ۱۷ تا ۲۰ سانتیمتر بالاتر را با قیچی به صورت منظم ببرید. با توجه به اینکه این ماسک خانگی است، مرتب بودن برش می‌تواند تأثیر زیادی روی زیبایی آن داشته باشد.
  2. حال شما یک مستطیل پارچه‌ای در دست دارید که دو طرف آن بسته شده است. در یک طرف این مستطیل پارچه‌ای یک مستطیل دیگر ایجاد کنید. به این صورت که از هر لبه حدود ۲ سانتیمتر به داخل فاصله بدهید و مستطیلی به طول ۱۷ تا ۲۰ سانتیمتر را ببرید. این برش جای آویزهای ماسک را روی آن خارج می‌سازد و نیازی به دوخت هم نخواهید داشت.
حتما بخوانید  چگونه ماسک صورت درست کنیم؟

البته اگر ماسک برای صورت شما خیلی گشاد شد می‌توانید از قسمت بندها ببرید و دوباره آنها را بدوزید.

روش دوم درست کردن ماسک در خانه

درست کردن ماسک در خانه

برای اینکه بدانید چگونه ماسک بدوزیم، نیازی به حضور در کلاس‌های پیشرفته نخواهید داشت. با یادگیری همین ترفندها می‌توانید بهترین ماسک‌ها را در خانه درست کنید. دومین راهکاری که برای حل چالش چگونه ماسک درست کنیم بیان می‌کنیم روشی دیگر برای درست کردن ماسک با پارچه است. برای این منظور می‌توانید پارچه‌های مخصوصی از بازار تهیه کنید که مناسب برای درست کردن ماسک باشند. سپس طبق مراحل زیر ماسک بهداشتی خود را درست کنید. برای درست کردن این ماسک نیاز به پارچه و البته کش پلاستیکی خواهید داشت.

  1. ابتدا باید پارچه را به مقدار مورد نیاز ببرید. برای این کار به اندازه دو برابر قسمتی از صورت خودتان که قرار است زیر ماسک قرار گیرد، پارچه را ببرید. حال شما یک پارچه مستطیلی دراز در دست دارید که باید آن را تبدیل به ماسک کنید.
  2. به اندازه فاصله‌ای که روی صورتتان در عرض، قرار است زیر ماسک قرار گیرد در وسط ماسک جا بگذارید. لبه‌های باقیمانده پارچه در دو انتها به یک مقدار باید باشند. این لبه را تا زده و یک کش پلاستیکی هم در هر طرف قرار دهید. حالا با دوختن لبه‌های تا شده در وسط شما یک ماسک بهداشتی خیلی عالی در اختیار خواهید داشت.

ماسک بهداشتی تهیه کنید

برای حل چالش چگونه ماسک درست کنیم می‌توانید بسته‌های حاوی ماسک بهداشتی را نیز از بازار تهیه کرده و بدون دغدغه از آنها استفاده نمایید. فراموش نکنید در صورت استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای آماده، آنها را بعد از استفاده شستشو دهید تا آلودگی روی آنها نشیند و در صورت استفاده از ماسک‌های یکبار مصرف باید آنها را بعد از چند بار استفاده تعویض کنید و هر بار هم پیش از استفاده روی آنها را ضد عفونی نمایید.

حتما بخوانید  چگونه جای جوش را از بین ببریم؟

ماسک بهداشتی استاندارد با قیمت مصوب

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بیان ترفندها و روش‌های درست کردن ماسک در خانه پرداختیم. مهمتر از این ترفندها و روش‌ها، اهتمام افراد به استفاده از ماسک در شرایط بیماری‌های مختلف است. حتی کسانی که در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند نیز باید از ماسک‌های بهداشتی استفاده نمایند. استفاده از ماسک بهداشتی بیشترین فایده را برای خود شما خواهد داشت و از این طریق می‌توانید سلامتی خود را تضمین نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.