چگونه بفهمیم کرونا داریم؟

چگونه بفهمیم کرونا داریم

کرونا تبدیل به پر چالش‌ترین موضوع بشر در قرن بیست و یک در این روزها شده است. بیماری که در اوایل سال ۲۰۲۰ از کشور چین شروع شد و با وجود همه تمهیدات و عوامل بازدارنده باز هم سرتاسر جهان را نیز به خود درگیر کرده است. برخلاف پیش‌بین‌های صورت گرفته با گذشت زمان چالش کرونا برطرف نشد که هیچ بلکه بر آسیب‌های آن نیز اضافه شد. این مهم احتمالاً تا زمانی که واکسن و داروی آن کشف و تولید شود ادامه خواهد داشت. در ایران نیز این بیماری بسیار پیچیده شده و دائماً شاهد بالا رفتن تعداد افراد مبتلا به این بیماری در ایران هستیم؛ اما چگونه بفهمیم کرونا داریم و راه‌های پیشگیری از این بیماری کدام‌ها هستند؟ در این مقاله برای کمتر کردن اثر این بیماری و کمک به جامعه قصد داریم تا این موضوعات را مورد بررسی قرار دهیم.

کرونا با تب و سرفه آغاز می‌شود

کرونا با تب و سرفه آغاز می‌شود

برای اینکه به سؤال چگونه بفهمیم کرونا داریم پاسخ مناسبی بدهیم ابتدا باید با علائم آن آشنا شویم. کرونا با اینکه بیماری خطرناکی است اما بعد از ورود به بدن در همان روزهای ابتدایی نشانه‌ای ضعیفی از خود به جای می‌گذارد. این بیماری در روزهای ابتدایی با تب و سرفه آغاز می‌شود. تب ملایم و سرفه‌های خشک آغاز کننده علائم بیماری کرونا بوده و می‌توانند در همان لحظات ابتدایی به عنوان نشانه‌های اولیه ما را از وجود این ویروس در بدن مطلع سازند. با دیدن این نشانه‌ها می‌توان برای کنترل و یا اطلاع دقیق از بیماری اقدامات لازم را به انجام رساند.

اصلی‌ترین راه رهایی از این ویروس ماسک زدن است. این وسیله مانع از ورود ویروس از طریق راه تنفس به بدن می‌شود و از این رو یکی از بهترین راه حل‌ها برای پیشگیری از ویروس کرونا می‌باشد. ویروس کرونا از راه هوا نیز به بدن افراد نفوذ کرده و ممکن است از این طریق نیز شما را درگیر کند. ماسک‌های متنوعی هم وجود دارد که می‌توانید از آنها برای پیشگیری بهتر این بیماری استفاده نمایید.

انواع ماسک سه لایه بهداشتی را از اینجا تهیه کنید

حتما بخوانید  چگونه دندان را سفید کنیم؟

سرفه‌های خشک

با مشاهده سرفه و تب در بدن می‌توان به وجود بیماری کرونا شک کرد اما هنوز برای مطمئن شدن در این باره خیلی زود است. هنوز نمی‌توان به سؤال چگونه بفهمیم کرونا داریم پاسخ مثبت داد. برای این کار باید مراحل بعدی تأثیر این ویروس در بدن را نیز مشاهده نماییم. خشک شدن سرفه‌ها پله بعدی است. سرفه‌هایی که گلو را اذیت کرده و با خشکی زیاد و خس‌خس از گلو بیرون می‌آید، نشانه‌های بیماری کرونا را تقویت می‌نماید. به دلیل تأثیر ویروس روی ریه‌ها سرفه‌ها منشأ دیگری داشته و از این رو باید خشک باشند. می‌توانید از این عامل برای تشخیص بیماری کرونا با سایر بیماری‌های نزدیک به آن مانند سرماخوردگی استفاده نمایید.

سرفه شهروندان مبتلا در سطح جامعه باعث می‌شود تا ویروس روی سطوح مختلف نشسته و از این طریق حتی با وجود داشتن ماسک نیز وارد بدن شود. برای رهایی از این معضل می‌توانید از دستکش استفاده نمایید. با استفاده از دستکش‌های مناسب می‌توانید احتمال بروز این بیماری را بسیار کمتر نمایید.

دستکش یکبار مصرف برای محافظت در برابر کرونا

تب و لرز

تب و لرز کرونا

بعد از سرفه‌های خشک قدم بعدی در پاسخ به سؤال چگونه بفهمیم کرونا داریم، مشاهده تب و لرز است. بروز تب و لرز می‌تواند یک قدم دیگر شما را به تشخیص این بیماری نزدیک‌تر نماید البته هنوز جای نگرانی نیست؛ زیرا این نشانه‌ها می‌توانند علائم بسیاری از بیماری‌های دیگر در بدن باشد. همچنین در نظر داشته باشید که بروز این بیماری در بدن افراد با شرایط مختلف جسمانی و ضعف و قدرت خود ویروس می‌تواند متفاوت باشد.

اگر در بیرون از منزل با شرایط نامناسبی روبرو شدید و مجبور شدید از فروشگاه و مراکز پرخطر بازدید نمایید حتماً بعد از آن از ژل ضدعفونی کننده استفاده نمایید. استفاده از ژل ضدعفونی کننده می‌تواند راه حلی عالی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باشد.

بهترین ژل و مایع ضد عفونی را اینجا بخرید

حتما بخوانید  چگونه لاغر شویم؟

دردهای جسمانی

بروز دردهای جسمانی نشانه بعدی است تا از این طریق به سؤال چگونه بفهمیم کرونا داریم، پاسخ دهیم. نشانه دیگر این بیماری دردهای جسمانی است که در همه اعضا و مخصوصاً عضلات مشاهده می‌شود. دردهای عضلانی را می‌توانید در کمر، نواحی از پاها و دست‌ها مشاهده نمایید. البته هنوز این نشانه هم نمی‌تواند دلیل قاطعی برای حتمی بودن ویروس کرونا در بدن باشد و نیاز به بررسی‌های بیشتری خواهید داشت.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا حتماً بعد از ورود به منزل و قبل از دست زدن به هر وسیله‌ای سریعاً دست‌های خود را با مایع دستشویی شسته و سپس لباس‌های خود را عوض نمایند و یا وارد اتاق خود شوند.

انواع مایع دستشویی با خاصیت نرم کننده‌گی پوست دستان شما

خستگی از دیگر نشانه‌های وجود ویروس کرونا

خستگی از دیگر نشانه‌های وجود ویروس کرونا

نشانه دیگری که با آن می‌توان به پرسش چگونه بفهمیم کرونا داریم، پاسخ داد، خستگی است. افراد مبتلا بعد از چند روز از آغاز بیماری خستگی زیادی در بدن خود حس کرده و نمی‌توانند به راحتی به انجام کارهای روزانه خود بپردازند. در افراد مسن نیز این خستگی شدت بیشتری دارد. این افراد معمولاً ویروس‌هایی با قدرت بیشتر در بدن خود داشته که احتمال انتقال از آنها به سایرین را نیز بیشتر می‌کند. از این رو استفاده از شیلدهای روی صورت نیز باید در شرایط خطرناک جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

شیلدهای محافظ با پوشاندن صورت شما چند مزیت بزرگ را برای شما به دنبال خواهند داشت. در درجه اول مانع از این می‌شود که در بیرون دست‌های آلوده خود را به صورت و محل‌های حساس مانند چشم‌ها بزنید؛ و در درجه دوم نیز در صورت نزدیک شدن سایر افراد به سمت صورت شما مانع از برخورد بازدم وی با صورت شما شده و از این طریق مسیر ویروس‌ها را نیز عوض می‌کنید. استفاده از شیلدهای صورت را نیز حتماً برای پیشگیری از کرونا در دستور کار خانواده خود قرار دهید.

 تهوع و استفراغ

کم‌کم با حادتر شدن بیماری این نشانه‌ها را نیز در بدن فرد بیمار مشاهده خواهید نمود. با دیدن این علائم می‌توان پاسخ روشن‌تری به سؤال چگونه بفهمیم کرونا داریم داد. در این مواقع نیاز خواهید داشت تا با پزشک متخصص در این باره مشورت نموده و حتماً زیر نظر پزشک تحت معالجه قرار بگیرید. در این مواقع ممکن است نفس کشیدن نیز سخت‌تر شده و فرد بیمار دردهای بیشتری نیز در بدن خود احساس نماید.

حتما بخوانید  چگونه بفهمیم بارداریم؟

تست‌های پزشکی بهترین روش تشخیص کرونا

تست‌های پزشکی بهترین روش تشخیص کرونا

کاربرانی که مشکوک به کرونا هستند و یا تصور می‌نمایند به این ویروس مبتلا شده‌اند می‌توانند از خدمات آزمایشگاه‌های پزشکی کمک گرفته و از این طریق از وجود یا عدم وجود این ویروس در بدن خود مطمئن شوند. این ترفند آخرین راه برای این است که کرونا را سریعاً تشخیص داده و هر چه زودتر برای درمان آن فکری بکنیم.

نتیجه‌گیری

در این مقاله با نشانه‌های ویروس کرونا آشنا شدیم و راه‌های پیشگیری از آن را نیز برشمردیم. برای رهایی از این بیماری می‌توانید از ترفندهای زیر کمک بگیرید:

  • ماسک زدن
  • استفاده از شیلدهای جلوی صورت
  • استفاده از دستکش
  • استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده
  • استفاده از مایع دستشویی

همچنین خدمات پزشکی نیز به عنوان بهترین قطعی‌ترین راه برای تشخیص بیماری کرونا معرفی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.