چگونه سبزی بکاریم؟

چگونه سبزی بکاریم

سبزی کاشتن در خانه و در باغچه‌های یکی از راه‌هایی است که هم می‌توان با استفاده از آن هزینه‌های خرید سبزیجات تازه را حذف کرد و هم با این ترفند همیشه به سبزی‌های تازه دسترسی خواهید داشت و بدون نیاز به خرید سبزیجات از مراکز نامعتبر بهترین سبزی‌ها را نوش جان خواهید نمود؛ اما سؤال اینجاست که چگونه سبزی بکاریم؟ کاشت سبزی در خانه یک چالش بزرگ اما شیرین است. برای این منظور در وهله اول اگر تجربه کافی نداشته باشید ممکن است کمی نیاز به تلاش بیشتری داشته باشید اما با استفاده از ابزارآلات مناسب و کمی تجربه روند سبزی کاشتن بسیار ساده خواهد شد و به راحتی از این پس می‌توانید سبزی‌های مورد علاقه خود را در خانه و گلدان‌ها پرورش داده و از آنها استفاده نمایید. در این مقاله نیز به بررسی راه‌حل‌های این چالش می‌پردازیم.

بذر سبزیجات

بذر سبزیجات

تهیه بذر سبزیجات از اولین اولویت‌هایی است که بایستی برای کاشت سبزی در خانه تهیه نمایید. انواع مختلفی از بذر سبزیجات را می‌توان در خانه پرورش داد. بسیاری از این بذرها نیاز به شرایط فوق‌العاده‌ای برای کاشت نداشته و به راحتی می‌توان با کمی دقت آنها را کاشت. از پرطرفدارترین بذرهای سبزی برای کاشت در منزل، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بذر تربچه
 • بذر تره
 • بذر جعفری
 • بذر ریحان
 • بذر اسفناج
 • بذر مرزه
 • بذر پیازچه
 • بذر گشنیز
 • و سایر بذر سبزیجات

خرید انواع بذر سبزیجات

وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزی

وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزی

علاوه بر انواع بذر سبزیجات برای اینکه چالش چگونه سبزی بکاریم را حل کنید، نیاز به ابزارهایی هم در این باره خواهید داشت. در ادامه مهمترین ابزارهای مورد نیاز برای کاشت سبزی را با هم مرور می‌کنیم.

بیلچه باغبانی

اولین وسیله مهم برای کاشت سبزی در خانه استفاده از بیلچه باغبانی است. این وسیله می‌تواند روند کار شما را برای کاشت سبزی‌ها بسیار ساده نماید. برای جابجایی خاک گلدان‌ها و باغچه‌ها و ایجاد بستر مناسب برای کاشت سبزی نیاز به استفاده از بیلچه باغبانی خواهید داشت. از آنجا که این وسیله ماندگاری بالایی دارد احتمالاً یک برای همیشه آن را تهیه خواهید نمود؛ پس حتماً برای تهیه یک بیلچه خوب کمی هزینه بیشتر کنید.

حتما بخوانید  چگونه حلوا درست کنیم؟

انواع بیلچه باغبانی درجه یک را از اینجا بخرید

دستکش باغبانی

برای اینکه راحت‌تر و بهتر بتوانید از پس چالش چگونه سبزی بکاریم، بر بیایید می‌توانید از دستکش‌های مخصوص باغبانی استفاده نمایید. با استفاده از دستکش‌های مخصوص نکات بهداشتی را نیز رعایت خواهید کرد. دست زدن با دست خالی به خاک ممکن است آسیب‌های پوستی برای شما به یادگار بگذارد؛ از طرفی برای سمپاشی سبزی‌ها نیز نیاز به استفاده از دستکش‌های مخصوص باغبانی خواهد داشت.

خرید دستکش باغبانی

گلدان‌های مخصوص کاشت سبزی

در این بخش از مقاله چگونه سبزی بکاریم به بررسی گلدان‌های مخصوص کاشت سبزی می‌پردازیم. شما این امکان را دارید که سبزی‌های تازه خود را در باغچه یا گلدان‌های مخصوص بکارید. استفاده از گلدان‌های مخصوص کاشت سبزی باعث می‌شود تا بتوانید سبزیجات تازه را در منازل آپارتمانی نیز پرورش دهید. از جهت دیگر مراقب از سبزی‌ها در این گلدان‌ها بسیار ساده بوده و احتمال آسیب دیدگی و آفت زدگی آنها نیز بسیار کمتر از قبل خواهد شد.

انواع گلدان را اینجا تهیه کنید

آبپاش‌های مناسب برای آبیاری سبزیجات

آبپاش‌های مناسب برای آبیاری سبزیجات

آبیاری سبزیجات تا قبل از جوانه زنی آنها کمی حساس می‌باشد. استفاده از پارچ برای این منظور ممکن است بذرها را در دل خاک به حرکت واداشته و مانع از رشد بهینه آنها شود. از این رو برای چنین کاری بایستی از آبپاش‌های مخصوص کشت سبزیجات استفاده نمایید. این آبپاش‌ها همچنین می‌توانند بهترین وسیله برای آبیاری گل‌های آپارتمانی شما نیز باشند.

خاک مناسب برای کاشت سبزی

یکی از چالش‌های پیش رو برای پاسخ به سؤال چگونه سبزی بکاریم، در اختیار داشت خاک مناسب برای کاشت سبزی است. در کنار نور و آب، خاک هم عاملی تعیین کننده برای داشتن سبزی‌های تازه و خوش طعم است. بدون استفاده از خاک مناسب احتمال اینکه سبزی‌ها به راحتی رشد کرده و بزرگ شوند وجود نخواهد داشت. اگر به دنبال کاشت سبزی‌ها در باغچه هستید نیز می‌توانید خاک‌های مناسب برای کشت سبزی را تهیه کرده و با خاک باغچه ترکیب کنید. این ترکیب به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید در خاک باغچه نیز بهترین کیفیت برای کاشت و پرورش سبزی‌ها را در دسترس داشته باشید.

حتما بخوانید  چگونه چیپس درست کنیم؟

خرید خاک مناسب برای کاشت سبزی

کودهای مناسب برای کاشت سبزی

رشد سبزی‌ها در خاک نیازمند کود هم هست. برای اینکه چالش چگونه سبزی بکاریم را به بهترین نحو حل کنید حتماً باید از کودهای مناسب برای رشد آنها نیز استفاده کنید. سبزی‌های تازه و خوش طعم با استفاده از مواد مغذی در خاک رشد می‌نمایند. بدون این مواد مغذی، امکان رشد سبزی‌ها در اندازه‌های مناسب وجود نخواهد داشت. کودهای حیوانی، یا پتاس، ازت و کلسیم‌ها مواد مورد نیاز برای رشد سبزی‌ها در خانه و گلدان‌ها هستند. با استفاده از این کودها احتمال رشد سبزی‌ها در اندازه‌های مناسب‌تر بیشتر می‌شود.

انواع کود سبزی

سموم مناسب برای کاشت بذرها

یکی دیر از موارد مهم در حل چالش چگونه سبزی بکاریم، خرید سموم مناسب برای جلوگیری از آفت زدگی و شته‌ها در سبزی‌ها است. به دلیل وجود آب‌وهوای مناسب برای رشد شته‌ها در ساقه و برگ گیاهان و سبزی‌ها و غذای کافی برای آنها، این موجودات سریعاً به سبزی‌های تازه هجوم آورده و شروع به خوردن آنها می‌نمایند. برای رهایی از این معضل نیاز به استفاده از سموم مخصوصی خواهید داشت. این سموم را باید در شرایط مناسب استفاده کنید تا سبزی‌ها تخریب نشوند. از این رو در هنگام استفاده از سموم نیز باید دقت داشته باشید. همچنین در زمان سم‌پاشی سبزی‌ها کودکان را از محیط دور کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله برای حل چالش کاشت سبزی در خانه‌های آپارتمانی یا حیاط دار به بررسی موضوعات مختلف پرداختیم. ابزارهای مناسب برای این کار را نیز به شرح زیر برشمردیم:

 • استفاده از بیلچه‌های مناسب باغبانی
 • دستکش‌های باغبانی
 • گلدان‌های مناسب برای کشت سبزیجات
 • خاک مناسب کاشت سبزیجات
 • کودهای مناسب برای رشد سبزیجات
 • سموم مناسب برای از بین بردن شته‌ها و آفات
 • بذر سبزیجات

با جمیع این جوانب می‌توانید در کاشت سبزی در منزل موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.