راهنمای خرید عالی تلسکوپ حرفه‌ای شکستی، بازتابی و ترکیبی

خرید تلسکوپ

تلسکوپ عصای دست منجمان است. ما خیلی از دستاوردهای دانشمندانمان را در حوزه نجوم و حوزه‌های مرتبط، مدیون همین وسیله هستیم. تلسکوپ از هوشمندانه‌ترین ساخته‌های بشر است. بسیاری از دانشمندان بزرگ کشور عزیزمان با این وسیله کار کردند و از وجود آن بهره‌های فراوان برده‌اند. در قرن حاضر هم با وجود پیشرفت تکنولوژی یکی از اساسی‌ترین وسیله‌ها برای این علم وسیع به شمار می‌آید. حتی برای کودکانتان که می‌بینید به ستاره‌شناسی علاقه‌مند هستند، با خریدن تلسکوپ‌هایی که برای کودکان مناسب است و در سطح ابتدایی است، می‌توانید انگیزه او را برای ادامه دادن این راه افزایش دهید. حتماً تا اینجای کار به اهمیت تلسکوپ پی بردید. پس این را هم بدانید که خریدن این وسیله اصلاً کار راحتی نیست و نباید آن را سرسری گرفت. ما هم در این مقاله از سایت آباژور سعی می‌کنیم تا با بیان نکاتی به شما در خرید آن کمک کنیم.

تلسکوپ

راهنمای خرید تلسکوپ

تلسکوپ، عینک ما برای دیدن ستارگان و نمایانگر جهانی که در پس این آسمان وجود دارد؛ جزو مهمترین اختراعات بشری و مفیدترین وسیله قرن حاضر در پیش‌بینی یک سری حوادث نجومی بوده است. وقایع بسیار مهم مانند خسوف و کسوف به وسیله تلسکوپ ثبت می‌شوند و دانشمندان با کمک گرفتن از آن، توانستند وجود دنیای دیگری در پس این آسمان بلند اثبات کنند. انواع تلسکوپ شامل تلسکوپ شکستی، بازتابی و ترکیبی است. هرکدام از این انواع، مزیت و نقاط ضعفی دارند و در کنارش، اندازه و توان‌های متفاوتی. مثلاً تلسکوپ‌های بزرگ‌تر می‌توانند ستاره‌هایی را نشان دهند که به خاطر کم نوری، تلسکوپ‌های کوچک‌تر قادر به نشان دادنشان نیستند.

راهنمای خرید تلسکوپ

جنس، هر چه پیچیده‌تر، خرید آن هم سخت‌تر. شما هیچ وقت نباید خرید تلسکوپ را با خرید مثلاً لباس مقایسه کنید. این را بدانید که هر چه اهمیت ابزار بالا می‌رود اصول و قواعد برای خرید آن بیشتر و جدی‌تر می‌شود. شما با تلسکوپی که می‌خرید باید نسبت به تحقیقاتی که می‌کنید و مطالبی که بر علم اضافه می‌کنید، احساس مسئولیت کنید. اگر این طور است پس باید حتماً هنگام خرید، تمام دقتتان را به کار بگیرید.

  • گروه سنی

یکی از مهمترین و اولیه‌ترین موردی که قبل از خریدن تلسکوپ باید به آن توجه کنید سن فردی که می‌خواهد از تلسکوپ استفاده کند؛ زیرا سن و سال، نحوه و هدف استفاده را بیشتر مشخص می‌کند. همین طور برای تلسکوپ یک کودک و یک فرد بزرگسال، از قطعات متفاوت استفاده شده است. پس با دانستن این تفاوت به داخل مغازه بروید.

  • سوالات مهم

در صورتی که برای خودتان می‌خواهید، قبل از خرید تلسکوپ یکسری سوالات مهم از خودتان بپرسید مثل اینکه من این تلسکوپ را برای چه کاری می‌خواهم؟ چه قدر درباره اجزای تلسکوپ اطلاعات دارم؟ چه قدر می‌توانم برای خریدن آن هزینه کنم؟ اگر هزینه شما با آنچه در بازار است مطابق نیست، پس ادامه ندهید.

  • کارکرد

از موارد مهم و ریز دیگر این است که تلسکوپ‌ها کارکردهای متفاوت دارند اما تمام آنها چند وظیفه مشترک مهم دارند و آن هم این است که اجرام آسمانی را از هم تفکیک دهند، بتوانند نور اجرام را زیاد کنند و اندازه آنها را بزرگتر نشان دهند. اگر لزوماً تأکید بیش‌ازحد بر هرکدام از این سه ملاک دارید، بدانید دارید اشتباه می‌کند. پس باید این سه نکته با هم باشند.

  • داشتن لوازم کمک کننده

تلسکوپ را با لوازم جانبی‌اش بخرید. حداقل اینکه سعی کنید مثلاً چشمی داشته باشد که بتوانید بزرگنمایی اجرام را با آن تنظیم کنید. همچنین سعی کنید قابلیت استقرار الکترونیکی به صورت خودکار را داشته باشد تا با وارد زمان و مکان و زدن بر روی چند دکمه، بتوانید آن چیزی را که می‌خواهید ببینید.

حتما بخوانید  نکات طلایی خرید میکروسکوپ پرفروش حرفه‌ای و آماتور

نکات مهم هنگام خرید تلسکوپ

نکات مهم هنگام خرید تلسکوپ

این را بدانید که تلسکوپ مانند هر وسیله تخصصی دیگری توسط متخصصان همان رشته خریده می‌شود. پس آنها حتماً به خرید آن سرسری نگاه نخواهند کرد؛ اما باز هم لازم است در این بخش شما را از موارد مهم خرید آن آگاه کنیم. پس چند نکته را از نظر می‌گذارندم:

  • توجه به وزن هنگام خرید تلسکوپ بسیار اهمیت دارد. تلسکوپی نخرید که نتوانید حتی یک قدم هم آن را تکان دهید. وزن زیاد انگیزه شما را برای استفاده، کمتر خواهد کرد.
  • تلسکوپ شکستی برای شمایی که قصد ندارید با تلسکوپ کارهای خیلی جدی انجام دهید و در حد تحقیقات ساده به آن نیاز دارید، می‌تواند تصاویری واضح و تمیز ارائه دهد.
  • خریدن فیلتر هم به خاطر کاهش نور اهمیت دارد. چراکه به شما اجازه می‌دهد به خورشید نگاه کنید.
  • سعی کنید قبل از خرید تلسکوپ و استفاده از آن، نقشه آسمانی را بر روی گوشی موبایل خود داشته باشید.

نحوه تشخیص اصل بودن کالا

هر کالایی به نوع خود در بازار جنس‌های تقلبی زیادی دارد. فقط این را بدانید که اگر تلسکوپ تقلبی با قطعات نامرغوب بخرید، دچار مشکلی اساسی می‌شوید که هزینه تعمیر آن چند برابر هزینه خرید آن است. برای اینکه شما بتوانید این تشخیص مهم را بدهید، باید به مواردی اشاره کنیم:

  • یکی از نکاتی که می‌توانید به اصل بودن تلسکوپ شک کنید لنز است. گاهی اوقات لنزهای آن انگار بخارگرفته و نشان از جنس نامرغوب آن است.
  • سعی کنید به قیمت‌ها هم دقت کنید. وقتی رنج قیمت‌ها و نوع کارکرد هر تلسکوپ دستتان باشد، قیمت پایین‌تر از این حد را نمی‌توانید به عنوان جنس اصل بپذیرید.

روزهای بسیار شلوغ و پرکاری را می‌گذرانید و می‌خواهید که از این همه مسئله و دغدغه لحظه‌ای را در منزلتان و در کنار خانواده باشید. می‌توانید با خرید اینترنتی، هم به کارتان برسید و هم در خانه‌تان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.