راهنمای خرید بهترین اسکنر برای شما که بهترین را می‌خواهید!

خرید اسکنر

اسکنر از جمله وسایلی است که این روزها برای بسیاری از اقشار قابل استفاده است. برای دانش ­آموزانی که می‌خواهند برای کنکور مقاطع بالاتر ثبت نام کنند، برای بازنشستگانی که می‌خواهند درخواست وام کنند، برای دانشجویانی که می‌خواهند درخواست خوابگاه دهند، برای تمام مواقعی که باید فایلی را به صورت اسکن شده در سایتی قرار دهیم، به یک اسکنر نیاز است تا فایل مورد نظر را برایمان اسکن کند. ما همه چیز را می‌توانیم اسکن کنیم؛ از عکس‌های ۳ در ۴ گرفته تا فرم‌ها و نوشته‌ها و عکس‌های خانوادگی. در فرایند اسکن، کیفیت عکس و نوشته حفظ می‌شود و به همین خاطر است که استفاده بالایی دارد و لزوم ساخت اپلیکیشن‌هایی را در تلفن‌های همراه هوشمند ممکن می‌سازد. بنابر اهمیتی که از این ابزار گفته شد، ما در این مقاله از سایت آباژور سعی در معرفی راهنمای خرید این وسیله خواهیم داشت.

اسکنر

راهنمای خرید اسکنر

این روزها به تناسب نوع زندگی، کامپیوتر و وسایل مربوط به آن، جایگاه ویژه‌ای در بین ما دارند. انجام خیلی از کارهایمان وابسته به این وسایل است و چه بخواهیم چه نخواهیم، ناگزیر به پذیرش این امر هستیم. اسکنر هم جزء همین وسایل است و با هیچ محصولی در زمینه‌ای که کاربرد دارد رقابت نمی‌کند. این محصول کارا، بسته به نوع و مدل، طرز عملکرد متفاوتی دارد اما در کل به این صورت است که وقتی عکس را در آن می‌گذاریم، هد اسکن کننده با لامپی که روشن شده است، طول عکس را می‌پیماید و برمی‌گردد و اینگونه همه چیز را اسکن می‌کند. لازم به ذکر است که اسکنر انواع مختلفی در بازار دارد که شامل اسکنر فیلم و اسلاید، اسکنر نقشه، اسکنر دستی، اسکنر اسناد، اسکنر شیت فد که در آن بجای هد، کاغذ حرکت می‌کند و اسکنرهای تخت است. همانطور که خواندید، هرکدام از این اسکنرها کاربرد خاص خودشان را دارند و شما برای خرید آن، نیاز به گرفتن یک راهنمای ویژه دارید.

حتما بخوانید  راهنمای انتخاب فلش مموری پرسرعت با گارانتی مادام العمر [2022]

راهنمای خرید اسکنر

خریدن اسکنر کار کوچکی نیست یا خرید آنقدر آسانی نیست که آن را سرسری بگیرید و سریعاً انجامش دهید تا تمام شود. حتماً می‌دانید که اگر به نکات مهم دقت نکنید، وسیله بی‌کیفیتی نصیبتان می‌شود که باید هر ماه بیشتر از قیمت خریدش، پول برای تعمیرات آن بدهید. پس اگر می‌خواهید این اتفاق نیفتد به نکات زیر توجه کنید.

  • وضوح

یکی از مواردی که باید حتماً به آن توجه کنید میزان وضوح تصویر یا متنی است که می‌خواهید اسکن شود. به این معنا که اسکنر بتواند اطلاعات بیشتری از تصویر یا متن را بعد از اسکن به شما بدهد. اعتبار اسکنر به خروجی کاری است که ارائه می‌دهد. از کجا بفهمیم؟ در مشخصات اسکنر، هر عددی که در کنار نوشته­ DPI می‌آید، نشانگر میزان وضوح تصویر اسکن شده است. هر چه میزان آن بیشتر باشد، نتیجه کار وضوح بیشتری خواهد داشت. مثلاً DPI ۳۰۰ میزان وضوح متوسط است. DPI ۶۰۰ برای اسکن‌های کیفیت بالاتر مناسب است. DPI ۱۲۰۰ برای کارهای گرافیکی سخت و DPI ۳۲۰۰ برای اسلاید و فیلم استفاده می‌شود.

  • کیفیت رنگ یا بیت

بیت یعنی اسکنر چه قدر می‌تواند اطلاعات مربوط به هر پیکسل را ضبط کند. هر چه کیفیت بیت بیشتر باشد، اسکنر می‌تواند رنگ‌ها را با درجه بندی بیشتری نشان دهد و کیفیت بالاتری ارائه دهد. این بسیار مهم است که کیفیت مثلاً عکس اسکن شده با اصل عکس، یکسان باشد و ویژگی‌های آن را با دقت بالاتری بازتاب کند. اگر اسکنر را برای کارهای اداری می‌خواهید، کیفیت رنگ ۲۴ بیتی کافی است و ۳۶ یا ۴۸ بیتی برای استفاده‌های سطح بالاتر استفاده می‌شود.

  • دامنه دینامیکی

دامنه دینامیکی در واقع یعنی تفاوت بین روشن‌ترین تا تاریک‌ترین تراک نوری است. مثلاً ۰.۰ یعنی سفید کامل و ۴.۰ یعنی تاریکی کامل. حال اگر این دامنه گسترده‌تر باشد و اختلاف دو عدد بیشتر باشد، کیفیت تصویر بیشتر است. در نظر گرفتن این مورد، برای مواقعی ضروری است که کارهای جدی‌تر و مهمتری را بخواهید با اسکنر انجام دهید. مثلاً دامنه ۲.۸ تا ۳.۲ برای کارهای اداری خوب است؛ اما برای اسکن فیلم و اسلاید، باید حداقل ۳.۳ به بالا باشد.

  • نحوه اتصال

از دیگر موارد بسیار مهم، راه‌های اتصال به اسکنر است. دو نوع اتصال به اسکنر در حال حاضر وجود دارد: USB و SCSI. در SCSI شما باید کارت کنترل‌گر آن را خریداری کنید و در کامپیوتر نصب کنید. این نوع اتصال در بیشتر رایانه‌ها وجود ندارد و برای اسکنرهای سطح بالاتر استفاده می‌شود. در حالت USB، همه سیستم‌ها آن را دارند و محبوبیت بیشتری دارد. در این مورد بعضی از USB ها هستند که سرعت کارشان ۶۰ مگ در ثانیه است در حالی که بعضی سرعت ۱۲ مگ در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند. البته بعضی از اسکنرها از اتصال Firewire استفاده می‌کنند که سرعت آن ۴۰۰ مگ در ثانیه است و برای اسکنرهای سطح بالاتر استفاده می‌شود.

حتما بخوانید  راهنمای خرید مقرون بصرفه‌ترین پرینترهای لیزری خانگی و شرکتی

نکات مهم هنگام خرید اسکنر

نکات مهم هنگام خرید اسکنر

همیشه عده‌ای هستند که با جنس‌های بی‌کیفیت، با بقیه بازار رقابت می‌کنند. شاید حتی جنسشان را کمتر از قیمت بازار بفروشند؛ یعنی از مشکل مالی مردم سو استفاده می‌کنند تا جنس بی‌کیفیتشان به فروش برود. اگر شما به نکات خرید زیر دقت کنید، خرید بهتری خواهید داشت.

  • هنگام خرید حتماً به سرعت اسکن آن هم توجه کنید. اگر بیشتر بگردید، می‌توانید اسکنری با سرعت خوب و قیمت مناسب‌تر پیدا کنید.
  • بعضی از اسکنرها، از طریق Wifi متصل می‌شوند. اگر برایتان ضرورت دارد، می‌توانید از فروشنده در این باره بپرسید.
  • بعضی از اسکنرها می‌توانند انواع بیشتری کاغذ را اسکن کنند که برای شما مناسب‌تر است. مثل کارت‌ها، کارت ویزیت، کاغذ A3, A4, A6, B5, B6 که حتماً قبل از خرید بررسی کنید.
  • اگر سرعت در کار شما مهم است، اسکنری را بخرید که همزمان می‌تواند اسناد دو طرفه را اسکن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.