راهنمای خرید انواع طناب ورزشی حرفه‌ای و آماتور ارزان

طناب ورزشی

یکی از جذاب‌ترین وسایل ورزشی که هم کارکرد بسیار ساده‌ای داشته و هم قابلیت‌های بسیار بالایی در بدنسازی و ساخت بدن‌های آماده دارد، طناب ورزشی است. این وسیله با اینکه ساختار کلی ساده‌ای دارد اما برای تقویت بسیاری از اندام بدن مناسب بوده و می‌توان از آن به عنوان یک وسیله ورزشی کامل برای ایجاد سلامتی استفاده کرد. افراد در هر سطح از ورزش و در هر سنی که هستند می‌توانند از این وسیله برای تقویت عضلات پا، دست، تقویت زانوها، کمر و ماهیچه‌های پشت ساق استفاده نمایند. استفاده از این وسیله برای لاغری از جمله مواردی است که محبوبیت آن را چند برابر کرده است. در ادامه با راهنمای جامع خرید این وسیله همراه آباژور باشید.

طناب ورزشی

راهنمای خرید طناب ورزشی

طناب ورزشی انواع مختلفی دارد و می‌توان این وسیله را در دسته‌بندی‌های مختلفی هم قرار داد. به صورت کلی برای اینکه انواع طناب‌های ورزشی را تعیین کنیم می‌توانید از سه دسته‌بندی زیر کمک بگیریم:

 • ساختار و شرایط کاربری طناب

از نظر ساختار و شرایط کاربری این وسیله در دسته‌ها زیر در بازار موجود است:

 1. طناب سرعتی
 2. طناب قدرتی
 3. طناب معمولی و ساده
 4. طناب مهره‌ای

 

 • جنس طناب

از نظر جنس هم انواع طناب‌های ورزشی زیر را می‌توانید در بازار در دسترس داشته باشید:

 1. طناب چرمی
 2. طناب پلاستیکی
 3. طناب پارچه‌ای
 4. طناب کابلی
 5. طناب PVC
 6. طناب تزئینی

 

 • اندازه طناب

و در نهایت از نظر اندازه هم طناب‌ها را می‌توان در دسته‌بندی زیر قرار داد:

 1. طول مناسب طناب برای افراد مبتدی
 2. طناب‌هایی با طول کوتاه برای افراد حرفه‌ای

در ادامه راهنمای خرید طناب را برای موارد مختلف ذکر شده در بالا با هم مرور خواهیم نمود.

راهنمای خرید طناب ورزشی

 • مهمترین گزینه در انتخاب طناب ورزشی به خود فرد بستگی دارد. در صورتی که ورزشکار حرفه‌ای و بدنساز حرفه‌ای هستید و برای امر خاصی به دنبال خرید این وسیله هستید، بهتر است سراغ نمونه‌های حرفه‌ای مانند طناب‌های کابلی، کوتاه، سرعتی یا قدرتی بروید. افراد مبتدی هم بهتر است از نمونه‌های سبک‌تر این وسیله برای طناب زدن کار خود را آغاز نمایند. طناب‌های با طول مناسب، از جنس پارچه و پنبه یا پلاستیکی با کارکرد معمولی و ساده می‌تواند بهترین انتخاب برای این دست از عزیزان باشد.
 • همچنین در هنگام خرید طناب ورزشی باید به ضخامت آن نیز توجه داشته باشید. ضخامت‌های ۲٫۵ میلی‌متر برای افراد مبتدی و ورزشکاران رشته‌های سبک بهترین گزینه است. ورزشکاران حرفه‌ای‌تر مانند بوکس و ورزش‌های رزمی و بدنسازها می‌توانند از طناب‌هایی با ضخامت ۴ میلی‌متر و حتی از نمونه‌های کابلی این وسیله استفاده نمایند.
 • دسته‌ها و ابزارهای مختلفی مانند حرکت شمار نیز بر روی برخی از طناب‌ها وجود دارد که بهتر است در هنگام خرید درباره این ابزارها به یک نکته مهم یعنی وزن طناب خود نیز دقت کنید. وزن طناب مناسب برای ورزش نباید از ۵۰۰ گرم بیشتر شود. اعداد بیشتر از این می‌تواند حس نامناسبی برای شما ایجاد کند.
 • برای ورزش کردن در محیط‌های بسته بهتر است از مدل‌های سبک‌تر مانند پلاستیکی، پارچه‌ای، معمولی و چرمی استفاده کنید. برای محیط‌های باز اما می‌توانید از انواع طناب‌ها استفاده نمایید.
حتما بخوانید  راهنمای خرید بهترین ساک ورزشی ارزان اما با کیفیت!

نکات مهم هنگام خرید طناب ورزشی

نکات مهم هنگام خرید طناب ورزشی

 1. اگر در طناب زدن مبتدی هستید و سابقه زیادی ندارید، حتماً سراغ طناب ورزشی با طول مناسب رفته و از طناب‌های کوتاه دوری کنید زیرا ممکن است به خود آسیب برسانید.
 2. برای تشخیص اندازه مناسب طناب از یک ترفند عالی استفاده کنید. طناب را از وسط نصف کرده و وسط آن را در زیر پای خود قرار دهید. دسته‌ها را در دست گرفته و صاف بایستید. در این حالت دسته‌ها باید روی سینه شما قرار بگیرند. کمتر از این نشان از کوتاه بودن طناب دارد. همچنین می‌توانید چک کنید که طول کامل طناب باید حدود ۹۰ سانتی‌متر بیشتر از قد شما باشد.
 3. یکی دیگر از نکات مهم در خرید این وسیله دقت به کیفیت و راحتی دسته‌های آن است. دسته‌های سخت هم به دستان شما آسیب می‌رسانند و هم امکان یک ورزش مفرح را از شما سلب می‌کنند.
 4. اگر قد خیلی کوتاهی دارید می‌توانید از طناب‌هایی استفاده کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع در آنها وجود دارد.

نتیجه‌گیری

در انتها باید یادآور شویم که استفاده از این وسیله ورزشی و اهتمام برای آن بسیار با اهمیت‌تر از انتخاب یکی از انواع آن است. اگر به دنبال بدنی سالم و سرزنده هستید، حتماً باید یکی از انواع طناب روزشی را در دسترس داشته باشید. در کنار همه مواردی که برای خرید این وسیله بررسی کردیم، طول عمر بالا را نیز می‌توانید در نظر داشته باشید. این مهم می‌تواند صرفه‌جویی مناسبی در خرید برای شما به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.