راهنمای خرید بهترین شیردوش با کیفیت [برقی و دستی]

راهنمای خرید شیردوش مادر

شیردوش یکی از مهمترین وسایل مدیریت تغذیه نوزادان توسط مادر است. اهمیت شیر مادر به قدری زیاد است که سلامتی جسمانی و روانی فرزندش در دوران نوزادی، جوانی و بزرگسالی به آن وابسته است. همانطور که میدانید نوزادانی که از شیر مادر تغذیه نشده‌اند ۵۷ درصد احتمال ابتلا به سرطان بیشتری دارند و رابطه عاطفی مادرانی که از شیر خود فرزندشان را تغذیه می‌کنند بسیار قوی تراست؛ اما یکی از مسائل مهم “مادر اولی” بودن شیر دادن به نوزاد برای دفعات اول است. بسیاری از مادران در آن شرایط، تکنیک‌های درست شیر دادن را نمی‌دانند. همچنین مادران شاغل و مادرانی که حساسیت‌های پوستی دارند امکان شیردهی دائمی به نوزاد را ندارند. چه وسیله‌ای می‌تواند این مشکلات را حل کند؟ شیردوش. این نوشتار از سایت آباژور در کوتاهترین زمان به شما یاد می‌دهد چگونه یک شیردوش مناسب برای خود تهیه کنید.

شیردوش چیست؟

شیردوش چیست؟

شیردوش یک وسیله برای استخراج شیر از پستان مادران شیرده می‌باشد و شیر استخراج شده برای مصرف نوزاد در ظروف مخصوص استریلیزه نگهداری می‌شود. عموماً همه مادران شیرده نسبت به تهیه این وسیله اقدام می‌کنند؛ دلایل مختلفی هم برای این مسئله وجود دارد. سینه بعضی مادران شیر بیشتری نسبت به مصرف نوزاد تولید می‌کند که این آکندگی باعث سینه درد مادر می‌شود. بعضی مادرها بخاطر پوست حساس با کمترین مکیده شدن، سینه‌شان زخم می‌شود. بعضی مادرها نیز برای مدیریت تغذیه فرزندشان، شیر خود را با این وسیله دوشیده و نگهداری می‌کنند تا در زمان‌هایی که امکان تغذیه نوزاد به صورت مستقیم از سینه نیست با شیشه به فرزندشان شیر بدهند؛ و برای تمام این کارها نیاز به یک وسیله است، شیردوش.

دلایل متعدد مادران برای تهیه یک شیردوش

دلایل مختلفی برای خرید شیردوش‌ها توسط خانواده‌ها قبل از زایمان وجود دارد؛ اما هر مادر تنها به یک یا دو دلیل اقدام به خرید می‌کند. چراکه بسیاری از دلایلی که در ذیل این مطلب آورده شده برای خیلی از زنان شیرده مفهومی ندارد.

 • کمک به تحریک سینه مادر برای تولید شیر بیشتر
 • بعضی از مادران دچار ماستیت یا التهاب نوک سینه هستند.
 • درد شدید در سینه بخاطر شیر زیاد
 • جلوگیری از مصرف شیر توسط نوزاد. بخاطر داروهای مصرفی مادر شیر را تخلیه می‌کنند.
 • اشتغال مادران و نیاز به مصرف شیر توسط نوزاد و کودک
 • توقف شیردهی به دلایل مختلف
حتما بخوانید  راهنمای خرید کیسه آب گرم استاندارد و با کیفیت بالا ارزان

انواع شیردوش‌های موجود در بازار

شیردوش‌های موجود در بازار در سه نوع ارائه می‌شوند. دستی، برقی، باتری دار که البته هرکدام مزایا و معایبی دارند. البته ذکر این نکته لازم است که با دست هم می‌توان شیر مادر را دوشید اما رعایت نکات بهداشتی و تکرار چند باره شیردوشی از موانع بزرگ انجام مکرر این عمل است. شیردوش‌های دستی یا اصطلاحاً شیردوش روزانه یک مزیت بزرگ دارند. هیچ وقت از کار نمی‌افتند. جای کمتری می‌گیرند. ضدعفونی کردن آنها با مایکروویو و یا آبجوش به راحتی امکان پذیر است؛ اما خب این دست شماست که به صورت مداوم باید یک عمل را تکرار کند. مخصوصاً اگر تنها باشید و نوزاد را هم باید بغل بگیرید.

 • شیردوش برقی

شیردوش‌های برقی که گاهاً به آنها شیردوش بیمارستانی هم می‌گویند با آداپتور به برق متصل می‌شوند و شروع به پمپاژ می‌کنند. سرعت شیردوش‌های بیمارستانی یا برقی قابل تنظیم است اما از سرعت مکش شیر توسط نوزاد کمتر است. اگر دوست داشتید از نوع برقی تهیه کنید حتماً به یاد داشته باشید کیسه مناسب جابجایی داشته باشد؛ و البته وقتی صحبت از برق شد اماکن غیرقابل استفاده بودن در زمان بی‌برقی یا در مسافرت وجود دارد؛ اما مزیت آن هم آزاد بودن دست و تمرکز مادر روی فرزند است.

 • شیردوش‌های باتری دار

نه مشکل بی‌برقی و نه خستگی دستی. شیردوش‌های باتری دار مانند شیردوش‌های برقی هستند. البته بعضی از مدل‌های برقی و باتری دار جدیداً با کابل USB و یا فندکی قابلیت انجام وظیفه با برق خودرو را دارند.

راهنمای خرید شیردوش

راهنمای خرید شیردوش

در هنگام خرید این وسیله باید موارد مهمی را در نظر بگیرید که خریدتان یک خرید لذت‌بخش باشد نه یک هزینه اضافی که مجدد اقدام به خرید کنید:

 • شیردوش‌های دو لاینه: جهت کوتاه شدن زمان برای مادر خیلی خوب است.
 • ضمانت نامه: سعی کنید مدلی تهیه کنید که ضمانت نامه داشته باشد.
 • کلید تنظیم مکش: علاوه بر شیردوش‌های برقی و باتری، بعضی شیردوش‌های دستی هم دارای تنظیم هستند.
 • لوازم جانبی: کیسه مایکروویو برای ضدعفونی و کیسه نگهداری داشته باشد.
حتما بخوانید  راهنمای خرید ارزانترین صندلی اتاق کودک در سال 1401

بهترین روش خرید شیردوش مادر چیست؟

فروشگاه‌های محصولات بهداشتی مادران فاقد تنوع محصولات بوده و نظرات فروشنده حرف اول و آخر است؛ اما سایت‌های اینترنتی با ارائه محصولات متنوع، امکان مقایسه، ارائه اطلاعات کامل محصول، ارائه ضمانت عودت محصول و از همه مهمتر نظرات خریداران قبلی گزینه بهتری برای خرید شیردوش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.