راهنمای خرید بهترین اسباب بازی‌های فکری و آموزشی

اسباب بازی فکری و آموزشی

اسباب بازی فکری و آموزشی یکی از موارد مورد توجه خانواده‌ها برای فرزندان است؛ اما بسیاری از خانواده‌ها در هنگام خرید اسباب بازی فکری و آموزشی دقیقاً نمی‌دانند چه اسباب بازی برای ارتقای چه مهارتی، کاربردی است. مثلاً خیلی‌ها فکر می‌کنند اوریگامی برای تقویت خلاقیت خوب است؛ اما نمی‌دانند برای تقویت ارتباطات میان فردی کودکشان چه اسباب بازی لازم است. برای رفع خجولی از چه اسباب بازی آموزشی استفاده کنند و برای تخلیه انرژی فرزندان بیش فعال از چه اسباب بازی کمک بگیرید. در این نوشتار از آباژور ضمن آشنایی با این گروه از اسباب بازی‌ها به شما یاد خواهم داد که برای تربیت یک فرزند موفق چه اسباب بازی‌هایی لازم است، با ما همراه باشید.

آیا اسباب بازی روی رشد فرزندان اثرگذار است؟

آیا اسباب بازی روی رشد فرزندان اثرگذار است؟

ای‌کاش قبل از ازدواج به ما یاد می‌دادند که برای تربیت فرزندان بزرگ و موفق، استفاده از اسباب بازی فکری و آموزشی، ۶۸ درصد روی آینده فرزندان تأثیر مثبت دارد. روانشناسان بزرگ جهان مانند ژان پیاژه و کارل گروز از اسباب بازی به عنوان یکی از مؤثرترین عوامل شکل دهی شخصیت و توانایی‌های فرزندان نام برده و اختلال‌های مختلفی را با این وسایل درمان کرده‌اند. در حال حاضر اگر از کسی بپرسید چه عواملی روی تربیت فرزندان شما تأثیرگذار است، ابتدا خانواده سپس مدرسه و بعد محیط را نام می‌برند. ۹۹ درصد افراد هیچ اشاره‌ای به اسباب بازی نمی‌کنند؛ اما واقعیت این است که بسیاری از گره‌های روانی و یا فاکتورهای مثبت شخصیت ما به اسباب بازی‌هایمان برمی‌گردد. شما چگونه از اسباب بازی برای رشد فرزندتان استفاده می‌کنید؟

دسته‌بندی اسباب بازی‌های آموزشی و فکری

اگر اهمیت اسباب بازی آموزشی یا اسباب بازی فکری را می‌دانید اما دسته‌بندی اسباب بازی‌ها و کاربرد آنها را نمی‌دانید، باید بگویم تقریباً باز هم هیچ چیزی نمی‌دانید. در این بخش شما را با دسته‌بندی اسباب بازی‌های آموزشی و فکری آشنا می‌کنم.

حتما بخوانید  راهنمای خرید یک سرسره مهیج برای کودک شما!

این اسباب بازی‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  1. اسباب بازی‌های آموزشی
  2. اسباب بازی‌های فکری

اما هرکدام دارای زیر دسته‌های مختص خود هستند. مثلاً اسباب بازی‌های آموزشی به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

زیرگروه نمونه کاربرد رده سنی
اسباب بازی الکترونیکی تبلت برای یادگیری مفاهیم پیشرفته ۶ سال به بالا
اسباب بازی فیزیکی ساده کارت، فلش کارت و لگوهای درشت آموزش مفاهیم اولیه مثل رنگ‌ها، میوه‌ها و تقویت هماهنگی اجزای بدن ۱ تا ۳ سال
اسباب بازی فیزیکی پیشرفته کره جغرافیا، لگو و اسباب بازی‌های پیچ و مهره‌ای یادگیری مفاهیم پیشرفته علمی و درسی ۳ سال به بالا
آموزشی غیر الکترونیک کتاب داستان مصور، کیت‌های مونتاژی آموزش مفاهیم درسی و مهارت‌های علمی ۷ سال به بالا

دسته‌بندی بازی‌های فکری نیز سه گونه است:

زیرگروه نمونه کاربرد رده سنی
فکری الکترونیکی بازی‌های موبایلی تقویت حافظه یا عکس العمل ۷ سال به بالا
اسباب بازی‌های معمایی ساده بازی‌های مرحله‌ای مثل مارپیچ‌ها و جورچین‌ها تقویت هماهنگی سلول‌های عصبی مغز ۳ سال به بالا
اسباب بازی‌های معمایی پیشرفته بازی‌های فکری مثل مونوپولی افزایش مهارت‌های عمومی مانند تفکر طراحی، پس‌انداز، رفع خجولی ۷ سال به بالا

 

آیا هر اسباب بازی را باید خرید؟

آیا هر اسباب بازی را باید خرید؟

قطعاً بسیاری از اسباب بازی‌ها توسط شرکت‌هایی تولید می‌شوند که فقط قصد تجارت دارند. این شرکت‌ها هرگز به کاربرد، رده سنی و حتی عواملی مثل رنگ، ابعاد، سختی و … محصول توجهی ندارند. آنها عروسکی تولید می‌کنند که نه تنها در رشد فکری فرزند شما اثر مثبتی ندارد بلکه به احتمال زیاد مفاهیمی مانند عزت نفس و اعتماد به نفس را هم در کودک شما از بین می‌برد. وقتی یک عروسک مانند باربی مفهوم زیبایی برای کودک باشد، انتظار عمل زیبایی توسط فرزندتان در آینده به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. خرید اسباب بازی فکری و آموزشی باید با آگاهی کامل، مبتنی بر سن و نیازهای کودک شما شکل بگیرد. اگر یک کودک توان یاب (معلول جسمی) در بزرگسالی به یک کارآفرین تبدیل می‌شود، نقش اسباب بازی در این اعتماد به نفس و موفقیت کمتر از توجه والدین نبوده است.

حتما بخوانید  راهنمای خرید شگفت انگیز ساک لوازم کودک و نوزاد تکمیل

 

چگونه یک اسباب بازی فکری و آموزشی بخرم؟

اگر آینده روشن و موفقیت فرزندتان در اجتماع برای شما مهم است پس باید هر ساله متناسب با نیازهای روانی، رشدی و شخصیتی فرزندتان اسباب بازی‌های مناسبی تهیه کنید. سه کار مهم برای خرید اصولی اسباب بازی به ترتیب موارد زیر می‌باشد:

  • با مشاوره یا مطالعه، نیازهای فرزند را در آن بازه سنی تشخیص دهید.
  • از طریق اینترنت، اسباب بازی‌های مناسب را پیدا کنید.
  • از فروشگاه یا وبسایت‌های اینترنتی آن اسباب بازی را بخرید.

البته من توصیه می‌کنم از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر اقدام به خرید کنید تا در صورت انتخاب اشتباه یا اشکال در اسباب بازی آن را عودت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.