راهنمای خرید باورنکردنی بهترین چوب ماهیگیری خاورمیانه!

خرید چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری یکی از ابزارهای تفریح و سرگرمی از قدیم الایام است. البته در زمان‌های قدیم و برای مردم شمال کشور که از این راه کسب درآمد می‌کردند، دیگر ابزار تفریح نبود بلکه کاملاً وسیله‌ای برای امرار معاش و در آوردن نان برای همسر و کودکان بود. اما امروزه بعضی‌ها به ماهیگیری به عنوان یک ورزش نگاه می‌کنند که باز هم با چوب ماهیگیری می‌توانند این کار را انجام دهند. بنابراین از چوب ماهیگیری می‌توان برای اهداف متفاوت استفاده کرد.  البته لازم به ذکر است که در مقابل چوب ماهیگیری، تورهای ماهیگیری هستند که بیشتر برای اهداف تجاری استفاده می‌شوند زیرا تعداد ماهی‌های بیشتری از دریا صید می‌کنند. چوب‌های ماهیگیری در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. اگر قصد خرید این وسیله را دارید، قبل از آن، راهنمای خرید موجود در این مقاله از سایت آباژور را مطالعه فرمایید تا به نکات مهم واقف شوید.

چوب ماهیگیری

راهنمای خرید چوب ماهیگیری

چوب ماهیگیری در ساده‌ترین حالتی که به بازار عرضه می‌شود، شامل یک میله یا یک چوب، یک نخ که به چوب وصل است و یک قلاب که در سر آن طعمه قرار دارد می‌باشد، تا ماهی را به سمت خود بکشاند. میله یا چوب این وسیله، از جنس‌های کامپوزیت فیبر کربن، کامپوزیت الیاف شیشه، نی، چوب بامبو و …  است. اما در حال حاضر جنس این محصول معمولاً از گرافیت یا فایبرگلاس است. طول این وسیله هم گاها بین ۶۰ سانتی‌متر تا ۶ متر است. این ابزار متناسب با نوع آب (شیرینی یا شوری و درجه بندی آن) و نوع ماهی، در ابعاد، اندازه‌های مختلف طراحی شده و تمام پارامترهای آن متناسب با همین موضوع ساخته می‌شوند. بنابراین ما سعی می‌کنیم در بخش راهنمای خرید، موارد مهم از انواع و اشکال را خدمتتان عرض کنیم، تا آنچه انتخاب می‌کنید، بهترین نوع برای هدف و مکان ماهیگیری شما باشد.

راهنمای خرید چوب ماهیگیری

خریدن هر وسیله‌ای نیاز دارد به مطالعه و دقت فراوان در ویژگی‌ها و ساخت آن وسیله تا بتوان بهترین خرید را ارائه داد. چوب ماهیگیری از آن دسته از وسیله‌هایی است که نمی‌توان بدون اطلاع داشتن از نحوه خرید، آن را خریداری کرد.

 • نحوه دسته بندی چوب

از جمله موارد مهم که باید بدانید نحوه دسته بندی چوب ماهیگیری است. این دسته بندی بر اساس ویژگی‌های هرکدام از آن انواع است:

 • بر اساس نوع اکشن چوب که به سرعت بازگشت چوب به حالت اولیه  خود اشاره دارد. این مدل به سه دسته سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم می‌شوند. چوب‌های با اکشن سبک‌تر، پرتاب بلندتری را دارند.
 • بر اساس نوع نخ که با وجود اینکه هر نوع نخی می‌تواند استفاده شود اما نخ‌های مخصوص ماهیگیری هم وجود دارند.
 • وزن طعمه

وزن چوب که به دسته‌های فوق سنگین تا فوق سبک تقسیم می‌شوند. وزن چوب هر چه باشد نشان دهنده نوع ماهی و وزن ماهی می‌باشد. چوب سنگین برای ماهی‌های عمق دریا، ماهی‌های سنگین و ماهی‌های کنار ساحل است. چوب‌های سبک مخصوص ماهی‌های کوچک و سبک  است که زود فرار می‌کنند.

 • مقاومت و استحکام

قبل از خرید توجه کنید که مقاومت و استحکام چوبی که تهیه می‌کنید بسیار مهم است. چرا؟ به این دلیل که چوب، باید به اندازه کافی به سمت پایین بیاید و نشکند. یعنی میزان خمیدگی و انعطاف آن، بسته به استحکام آن می‌باشد. اگر چوبی که می‌خرید، منعطف نباشد، ممکن است که نتواند ماهی‌هایی که در عمق آب زندگی می‌کنند را شکار کند.

 • وزن چوب ماهیگیری

از جمله نکات بسیار مهم قبل از اینکه این وسیله را تهیه نمایید، توجه به وزن چوب ماهیگیری است. اگر چوب سنگین باشد، مقاومتش بیشتر است و می‌تواند به شما در انجام کار ماهیگیری بیشتر کمک کند. اما در غیر این صورت، اگر سبک باشد، ممکن است تحمل وزن ماهی که صید می‌کنید را نداشته باشد. البته لازم به ذکر است که اندازه چوب باید به اندازه معقولی سنگین باشد که بتوانید آن را حمل کنید و با خود به دریا ببرید.

حتما بخوانید  راهنمای خرید بهترین راکت پینگ پنگ المپیک لو رفت!

نکات مهم هنگام خرید چوب ماهیگیری

نکات مهم هنگام خرید چوب ماهیگیری

قبل از خرید وسایل مربوط به ماهیگیری که یکی از آنها چوب ماهیگیری است، دانستن یکسری نکات ضروری است که در این بخش از مقاله، سعی در بیان همان نکات خواهیم داشت.

 • الیاف چوب به دو صورت ضربدری و حلقه‌ای ساخته می‌شوند. الیاف ضربدری در برابر فشار از مقاومت بالایی برخوردار  هستند.
 • بدانید که بهترین مارک‌ها برای چوب‌های ماهیگیری ABU GARCIA، CORTLAND، Daiwa و GREYS است.
 • ماهی‌هایی که در آب‌های شور زندگی می‌کنند، وزن و قدرت زیادی دارند و در صید آنها باید از چوب‌های یک تکه و دوتکه استفاده کنند.
 • اگر برای صید ماهی‌های آب شور اقدام می‌کنید، حتماً توجه کنید که چوب شما حلقه‌های بلبرینگ هم داشته باشد.
 • چوب ماهیگیری ماهی کپور باید طول ۴ الی ۴.۵ متری داشته باشد و نسبت به بقیه دارای حلقه‌های بزرگ‌تر و کمتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.