راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی جادویی!

راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی

لنز دوربین عکاسی یکی از گران‌ترین و با ارزش‌ترین کالاهای این روزهای عکاسان است. کسانی که کار عکاسی می‌کند، یکی از مهمترین دغدغه‌هایشان خرید لنزهایی است که بتواند ریزترین ذرات را ببیند و از آن عکس بگیرد. تصور کنید به طبیعت رفتید و شاهد حیرت انگیزترین صحنه‌های حیات گیاهان و حیوانات هستید. در کنار دوستان و اعضای خانواده هستید و می‌خواهید ثبت خاطره کنید یا اینکه می‌خواهید در رشته عکاسی تحصیل کنید. در تمام این شرایط ذکر شده، لنز دوربین عکاسی کمک کننده و لازم است تا کیفیت کار و عکس شما را چندین برابر کند. لنز دوربین هر چه قوی‌تر باشد، قیمتش بیشتر است و نیاز دارد تا کارکردش را بیشتر مطالعه فرمایید تا بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید. ما در این مقاله از سایت آباژور سعی داریم تا در همین مورد شما را مطلع کنیم.

لنز دوربین عکاسی

راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی

همگی ما تجربه عکس گرفتن و ثبت خاطراتمان را داریم و همیشه که آنها را نگاه می‌کنیم فکر می‌کنیم که اگر دوربینمان لنز بهتری داشت، عکس بهتری هم می‌گرفتیم. از آنجایی که امروزه بیشتر افراد در فضای مجازی هستند، گرفتن عکس با کیفیت عالی و گذاشتن آن در فضای مجازی یک نوع دغدغه شده که به نوعی لنز دوربین عکاسی می‌تواند به آن پاسخ دهد. با آمدن این تکنولوژی به بازار، بسیاری از دوربین‌های قدیمی که خاطره‌های فراوانی برایمان ساخته‌اند کمتر استفاده شدند و جایشان به انباری خانه‌ها یا مغازه‌های فروش لوازم قدیمی و عتیقه‌جات تغییر پیدا کرد. دیگر خبری از ظاهر کردن عکس و تعداد محدود شات دوربین نیست و همه چیز همگام با پیشرفت تکنولوژی، شکل جدیدی به خود گرفته است. به دلیل این تغییرات، کسانی که اطلاعاتی زیادی در این باره ندارند، بهتر است که برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه این مطالب توجه کنند.

راهنمای خرید لنز دوربین عکاسی

همانند بسیاری از فرایندهای دیگر، خرید کردن دارای اصول و قواعد فراوانی است که برای هر محصول، شکل متفاوتی به خود می‌گیرد. مثلاً همین لنز دوربین عکاسی به دلیل قیمت بالایی که دارد دقت بالایی را در انتخاب و تحقیق فراوان را می‌طلبد که موارد زیر می‌تواند بخشی از تحقیقات باشد.

  • تناسب لنز با دوربین

اولین قدم هنگام خرید لنز، تناسب آن با مدل و نوع دوربین عکاسی شماست. مثلاً برای بعضی از دوربین‌ها، لنزهای APS-C مناسب است و برای بعضی از آنها لنزهای فول فریم. شما باید بدانید اگر دوربین شما فول فریم است، حتماً باید لنزی که خریداری می‌کنید هم فول فریم باشد یا برای دوربین‌های نیکون DX و کنون EF-S، لنزهای APS-C مناسب است.

  • فاصله کانونی لنز دوربین

هنگام خرید، در مورد فاصله کانونی لنزتان حتماً جویا شوید. این مورد در واقع یعنی اندازه و میزان تصویر در دید شما. اینکه چه قدر نزدیک و چه قدر دور است. این را بدانید که هر چه فاصله کانونی کمتر باشد، تصویر شما وسعت بیشتری دارد. هر چه فاصله کانونی بیشتر و بلندتر باشد، به شما امکان می‌دهد که اشیای دور را در تصویر داشته باشید. همچنین می‌توانید زوم بیشتری هم داشته باشید تا تمام تصاویر دور را ببینید.

  • دیافراگم لنز

قبل از خرید حتماً توجه داشته باشید، هر لنزی برای خودش دیافراگمی دارد؛ که با عدد F مشخص می‌شود. دیافراگم به شما کمک می‌کند که تاری صحنه را کنترل کنید و آن را از بین ببرید. اگر شما شماره پایین یعنی مثلاً ۸ را برای دیافراگم در نظر بگیرید، فوکوس بر روی سوژه در تصویر است؛ اما اگر دیافراگم را بر روی عدد بالاتر مثلاً ۳۰ به بالا تنظیم کنید، پس زمینه واضح نشان داده می‌شود.

  • توجه به نوع لنز

یکی از موارد مهم این است که نوع لنز را بدانید. مثلاً اینکه بدانید لنز زوم، به دلیل انعطاف پذیر بودن بسیار محبوب است و به شما اجازه می‌دهد از فاصله دور و نزدیک، سوژه را ثبت کنید؛ اما لنزهای پرایم، فاصله کانونی ثابتی دارند و قابل زوم نیستند ولی وضوح عکس بسیار بسیار بیشتر است.

حتما بخوانید  قاعده خرید دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای را اینجا بخوانید!

نکات مهم هنگام خرید لنز دوربین عکاسی

نکات مهم هنگام خرید لنز دوربین عکاسی

خاطرات هر کس برایش ارزش ویژه‌ای دارد؛ بنابراین نمی‌شود با هر چیزی و هر کیفیتی که به ما گفتند، لنز دوربین را خریداری کنیم بدون اینکه بدانیم چه کیفیتی دارد. توصیه ما به شما توجه به نکات زیر است که خدمتتان عرض می‌کنیم.

  • یکی از موارد مهم و خوب که باید به آن توجه کنید این است که باید وزنش متناسب باشد. اگر وزنش زیاد باشد، شما را از عکس گرفتن پشیمان می‌کند مخصوصاً اگر عکاس باشید.
  • هنگام خرید دقت کنید که حتماً لنز شما فوکوس اتوماتیک داشته باشد زیرا این ویژگی را بعضی از لنزها ندارند.
  • از جمله موارد بسیار مهم و خوب، این است که لنزتان ضدآب باشد.
  • هنگام خرید حتماً لنز را بررسی کنید هم به صورت بصری و هم به صورت دستی. طراحی لنز و حلقه زوم و نرم بودن قسمت فوکوس لنز اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.