راهنمای خرید بهترین توپ بسکتبال المپیک

خرید توپ بسکتبال

توپ بسکتبال یکی از مهمترین عناصر بازی بسکتبال محسوب می‌شود. به این معنا که اگر شما مهارت‌های زیادی در بازی داشته باشید، بهترین باشگاه یا زمین بازی در اختیارتان باشد، بهترین مربی به شما آموزش داده باشد، بهترین کفش را پوشیده باشید، اما توپ بسکتبال نداشته باشید و یا توپ شما از کیفیت معقولی برخوردار نباشد، بازی بسکتبال انجام نمی‌شود و یا بازی شما را تحت تأثیر مستقیم قرار می‌دهد. بدانید که بازی شما چه حرفه‌ای باشد چه غیرحرفه‌ای، نیاز است که توپ خوب و مناسبی داشته باشید که هم از نظر اندازه و هم از نظر وزن کاملاً مناسب باشد؛ بنابراین باید در سایت‌هایی که در این مورد اطلاعاتی به شما می‌دهند وارد شده و مشخصات کلی توپ بسکتبال و راهنمای خرید این محصول را بخوانید. از جمله آنها سایت آباژور است که در این مقاله سعی در بیان نکات مهم خرید توپ بسکتبال کرده است.

توپ بسکتبال

راهنمای خرید توپ بسکتبال

همانطور که گفتیم، توپ بسکتبال یکی از مهمترین ارکان بازی بسکتبال محسوب می‌شود. این توپ یک جسم کروی شکل، مانند تمام توپ‌هاست که به خاطر ویژگی‌های منحصربه فردی که دارد، تنها مخصوص بسکتبال است. توپی که شاید به نظر فقط یک توپ ساده برسد، اما مشخصات مهم و بسیاری دارد که شما موظفید به عنوان یک بازیکن (حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای) به آن توجه کنید. خرید توپ بسکتبال با توجه به مشخصات مهمی مثل وزن، اندازه و موقعیت بازی که دارد و با در نظر گرفتن جنسیت و سن و سالی که دارید می‌تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین متناسب با جایی که می‌خواهید در آن بازی کنید، شکل توپ از نظر ظاهری و طراحی کاملاً متفاوت می‌شود. این تنوع هم دست شما را برای خریدی مناسب باز می‌گذارد و هم پای شما را برای رعایت یکسری قواعد و نخریدن هر توپی می‌بندد.

راهنمای خرید توپ بسکتبال

خرید کردن امری بسیار جذاب است اما در مواقعی که می‌خواهید توپ بسکتبال بگیرید، خرید شما به یک وظیفه مهم تبدیل می‌شود که باید به بهترین نحو آن را انجام دهید. در این فرایند اگر از افراد با تجربه مشورت بگیرید و یا به سایت‌های معتبر مراجعه کنید، خریدی موفق خواهید داشت.

 • اندازه توپ

از جمله نکات مهم هنگام خرید توپ بسکتبال، این است که بدانید اندازه توپ باید چقدر باشد. اندازه‌های موجود از سایز خیلی کوچک به قطر چند سانتی‌متر تا خیلی بزرگ به قطر ۶۰ سانت متغیر می‌باشد؛ اما به طور کل سایز توپ‌های بسکتبال به چند دسته تقسیم می‌شوند:‌

 • سایز ۷: مخصوص مردان ۱۵ سال به بالا می‌باشد که می‌توانند در باشگاه ا یا مدارس و دانشگاه‌ها از آن استفاده کنند. وزن آن ۶۲۵ گرم است.
 • سایز ۶: مخصوص زنان است زمانی که می‌خواهند در مدارس و دانشگاه‌ها بازی کنند و برای دختران ۱۲ سال به بالا و پسران ۱۲ تا ۱۴ سال استفاده می‌شود. وزن ۵۷۰ گرم است.
 • سایز ۵: این سایز مینی می‌باشد و مخصوص جوانان است. دختران و پسران ۹ تا ۱۱ سال از آن استفاده می‌کنند و وزن آن حدود ۴۸۰ گرم است.
 • سایز ۴: مخصوص دختران و پسران ۵ تا ۸ ساله است و وزن آن ۴۰۰ گرم است.
 • سایز ۳: مخصوص کودکان ۴ تا ۸ سال است که تنها ۲۸۰ گرم وزن دارد.
 • جنس

از جمله موضوعات مهم و مورد توجه دیگر جنس توپ است که معمولاً در سه تقسیم بندی قرار می‌گیرد:

 • چرمی: این نوع توپ‌ها باید بر روی سطوح استاندارد بازی شوند وگرنه ممکن است پاره شوند. همچنین فقط برای بازی‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کامپوزیتی: قابل استفاده در سطوح زبر هم هستند، کارشان خوب است و نسبت به نوع چرمی، هزینه کمتری هم دارند.
 • لاستیکی: تنها برای افراد مبتدی مناسب است و برای سطوح زبر مانند خیابان هم مقاوم است و خراب نمی‌شود.
 • موقعیت بازی

قبل از خرید توپ بسکتبال حتماً باید بدانید که قرار است با توپتان در کدام مسابقه و لیگ شرکت کنید. توپ استفاده شده در لیگ ملی بسکتبال، با توپ انجمن ملی ورزش دانشجویان، فدراسیون بین المللی بسکتبال و لیگ‌های جوانان متفاوت است و تفاوتشان در وزن، اندازه، قطر و فشار توپ است که باید حتماً متناسب با جایی که می‌خواهید بازی کنید خریداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.