راهنمای خرید راکت بدمینتون با تضمین موفقیت در مسابقات

خرید راکت بدمینتون

باید گفت اولین بازی که شبیه بدمینتون بود و طی آن به توپ ضربه می‌زدند، در چین متولد شد. همینطور در هند و یونان، چنین بازی وجود داشت. بعد، کم‌کم در انگلستان و در کشورهای دیگر رایج شد. البته قوانین، شکل و نوع بازی به مرور زمان تغییر کرد؛ اما شاید بتوانیم بگوییم بازی بدمینتون با شکل حاضر آن، از کشور انگلستان آمده باشد؛ زیرا از اول حتی نام بدمینتون را نداشت و این اسم را یک فرد انگلیسی زمانی که می‌خواست این بازی را معرفی کند، انتخاب کرد. یکی از مهمترین ابزارهای این بازی معروف، راکت بدمینتون است. راکت بدمینتون و تمام ضربات مربوط به آن، منحصراً برای این ورزشِ به خصوص طراحی شده؛ بنابراین، برای خرید آن هم باید قواعد مخصوصِ طرح شده در این مقاله از سایت آباژور را در نظر بگیرید.

راکت بدمینتون

راهنمای خرید راکت بدمینتون

بسیاری از ورزش‌هایی که در حال حاضر رایج هستند، هم اصول و قواعد خاص خودشان را دارند و هم ابزار و وسایل خاص خودشان را. در مورد ورزش بدمینتون هم همینطور است. ابزارهای این ورزش شامل توپ و راکت بدمینتون است. از ویژگی‌های خاص و ظاهر ویژه توپ بدمینتون که بگذریم، راکت بدمینتون هم ظاهر خاص و ویژه‌ای دارد. اجزای ظاهری این وسیله شامل دسته، میله، سه راهی و صفحه راکت می‌شود که هرکدامشان باید ویژگی‌های خاص خودشان را داشته باشند تا بتوان به خوبی با آن بازی کرد. پس راکت بدمینتون می‌تواند بر روی نتیجه بازی هم تأثیر بگذارد. هر چه راکت حرفه‌ای‌تر باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت. البته با در نظر گرفتن این موضوع که راکت تخصصی، باید در دست یک بازیکن حرفه‌ای هم برود. اگر شما راکت بدمینتون را درست و حرفه‌ای انتخاب کنید، از بیش برد روند بازی هم مطمئن خواهید بود.

راهنمای خرید راکت بدمینتون

راکت بدمینتون جزء آن دسته از محصولاتی است که برای خرید آن حتماً نیاز به شنیدن نظرات تخصصی و دیدن راکت‌های متنوع دارید. توصیه می‌کنیم که بیشترین دقت خود را به کار بگیرید و نظر فروشنده را هم در مورد نوع راکتی که می‌خرید بپرسید.

  • سطح بازی خودتان

قبل از خرید راکت بدمینتون، هم خودتان بدانید و هم به فروشنده بگویید که در چه سطحی هستید. آیا حرفه‌ای بازی می‌کنید یا مبتدی هستید. مثلاً این را بدانید که اگر مبتدی هستید، راکت بدمینتون شما باید سر بزرگ‌تری داشته باشد. چرا؟ زیرا ضربات شما هنوز ابتدایی و ناپخته است. سر راکت باید بزرگ‌تر باشد تا هم راحت‌تر ضربه بزنید و هم راحت‌تر ضربه را بگیرید. در صورتی اگر که حرفه‌ای باشید، باید سر راکت کوچک‌تر باشد.

  • جنس راکت

از جمله موارد بسیار مهم قبل از خرید راکت بدمینتون، توجه به جنس این وسیله است. انواع جنس راکت‌ها از این قرار است. راکت آلومینیومی، گرافیتی و فولادی. نوع فولادی آن سنگین است ولی قوی و محکم می‌باشد. راکت‌های گرافیتی سبک‌ترین راکت موجود در بازار است که گران‌تر هم می‌باشد. نهایتاً نوع آلومینیومی، نسبت به گرافیتی سنگین‌تر و نسبت به فولادی سبک‌تر محسوب می‌شود و راکت‌های محکمی هستند.

  • نقطه تعادل راکت

زمانی که برای خرید راکت بدمینتون به فروشگاهی مراجعه می‌کنید، به نقطه تعادل، توجه کنید. نقطه تعادل،‌ یعنی سنگینی در کدام بخش راکت غالب است. شما می‌توانید با قرار دادن انگشتانتان در وسط میله راکت، آن را مشخص کنید. مثلاً اگر سنگینی راکت در بخش سرش باشد، در این حالت، سر راکت به سمت پایین حرکت می‌کند که نشان دهنده سنگینی راکت در این بخش است. بهتر است بدانید که این نوع از راکت‌ها، برای افرادی که مبتدی هستند یا می‌خواهند به صورت قدرتی بازی کنند؛ مناسب است؛ زیرا مهارت‌های اندک آنها هنگام زدن ضربه، کافی نیست و باید قدرت راکت به کمک آنها بیاید.

حتما بخوانید  راهنمای خرید انواع کیسه خواب حرفه‌ای و آماتور

اما اگر انگشتتان را در وسط راکت قرار دادید و به سمت دسته متمایل شد، نشان می‌دهد که راکت بیشتر کنترلی است و به راحتی در دستان بازیکن حرکت می‌کند. راکتِ دسته سنگین، مخصوص بازیکنان حرفه‌ای است. ساخت این راکت به بازیکن اجازه می‌دهد که با کنترل بیشتر، ضربه‌ها را بزند. همچنین به دلیل داشتن مهارت در ضربه زدن، دیگر نیازی به خریدن راکت قدرتی نخواهد داشت.

نوع دیگری وجود دارد که هر دو طرف، وزن یکسان دارند و خنثی هستند. این راکت، قدرت و کنترل را متعادل می‌کند؛ اما بهترین انتخاب برای بازیکن حرفه‌ای، همان راکت دسته سنگین است.

  • گریپ دسته

قبل از خرید، به نوع گریپ دسته راکت یا همان پوشش روی دسته توجه فرمایید. مثلاً بدانید که دو نوع گریپ حوله‌ای و گریپ مواد مصنوعی داریم. اگر حوله‌ای باشد، قدرت جذب عرق دست را دارد اما طبیعتاً میکروب‌ها هم زود در آنجا جمع می‌شوند؛ بنابراین باید زود به زود عوضشان کرد. در گریپ مصنوعی، مشکل بهداشتی وجود ندارد ولی چون عرق را جذب نمی‌کند، بنابراین امکان اینکه در دستانتان لیز بخورد زیاد است.

نکات مهم هنگام خرید راکت بدمینتون

نکات مهم هنگام خرید راکت بدمینتون

راکت بدمینتون چیزی نیست که همیشه و هر روز خریداری شود؛ بنابراین اگر یکبار آن را می‌خرید، سعی کنید درست و مناسب باشد تا بتوانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید. در ادامه به نکاتی چند، در باب خرید آن اشاره می‌کنیم.

  • حتماً قبل از خرید به وزن راکت که با علامت U نشان داده می‌شود توجه کنید. هر چه U کوچک‌تر باشد، راکت سنگین است.
  • برای افراد مبتدی، راکت سبک در وزن بین ۸۵ تا ۸۹ مناسب است؛ زیرا آنها نمی‌توانند بعضی از ضربات را کنترل کنند و دچار آسیب می‌شوند.
  • قبل از پرداخت هزینه، حتماً به میزان کشیده شدن زه راکت توجه کنید. اگر مبتدی هستید، باید زه، کشیده‌تر و سفت‌تر باشد تا توپ را پرتاب کند و برعکس.
  • در مورد زه راکت، این مطلب را بدانید که اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، به دلیل شل شدن زه، راکتی با زه سفت، تهیه کنید.
  • افراد حرفه‌ای با بازی کنترلی، از گریپ نازک و افراد مبتدی با بازی قدرتی، از گریپ کلفت در دسته راکت بدمینتون استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.