نکات مهم هنگام خرید تب سنج و دما سنج کودک و نوزاد

خرید طب سنج و دما سنج کودک و نوزاد

استفاده از وسایل کمک پزشکی مدرن امروزی برای حفظ سلامتی بدن افراد امری کاملاً ضروری است. در میان انواع وسایل مختلفی که برای اندازه‌گیری پارامترهای بدن کودکان و نوزادان استفاده می‌شود، یکی از پرکاربردترین آنها تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد است. با توجه به اهمیت دمای بدن اطفال در کنار وزن و قد برای سنجش سلامتی، استفاده از این دستگاه باید در اولویت همه کاربران قرار گیرد. در ادامه با معرفی انواع تب‌ سنج و همچنین کاربردهای هر یک سعی داریم تا در آباژور شما را به سمت خرید بهترین مدل و مناسب‌ترین مدل آن برحسب سن و مشخصات نوزاد خود راهنمایی کنیم.

تب سنج و دما سنج کودک و نوزاد

راهنمای خرید تب سنج و دما سنج

تب سنج یک وسیله کمک پزشکی است که از آن برای اندازه‌گیری دمای بدن استفاده می‌شود. تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک و حفظ سلامتی وی در سنین پایین وسیله‌ای پرکاربرد و ضروری است و هر خانواده‌ای با داشتن کودک نیاز به استفاده از آنها خواهد داشت. تب سنج‌ها با انواع کاربری متفاوتی در بازار موجود هستند که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد. جدای از نوع تب سنجی که برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک خود انتخاب می‌کنید، فرهنگ استفاده از این وسیله می‌تواند بهترین کارکرد را برای شما به دنبال داشته باشد چراکه حفظ سلامتی کودکان و نوزادان بر هر امری اولویت دارد.

راهنمای خرید تب سنج و دما سنج

برای خرید تب‌ سنج و دما سنج کودک و نوزاد ابتدا باید با انواع آن آشنا شوید. مهمترین و پرکاربردترین تب‌ سنج‌های موجود در بازار به شرح زیر هستند:

 • تب‌ سنج پستانکی

یکی از انواع تب‌ سنج‌های جذاب برای کودکان است اما به دلیل نوع ساختار دقت خیلی بالایی نداشته و خرید این محصول را به شما توصیه نمی‌کنیم.

 • تب سنج زیر بغل

زیر بغل یکی از اعضایی در بدن است که می‌توان از آن برای تب سنجی و دماسنجی بدن استفاده نمود. تب سنج‌های زیر بغلی کاربرد بسیار راحتی داشته و برای هر سنی می‌توانید از آن استفاده نمایید. البته این تب سنج‌ها هم دقیق‌ترین تب سنج‌های بازار نیستند.

 • تب سنج زیر زبانی
حتما بخوانید  راهنمای خرید تشک کودک و نوزاد پرفروش آنتی رفلاکس

این تب سنج برای تب سنجی از طریق زیر زبان کاربرد دارد. استفاده از آن برای کودکان زیر ۴ سال کمی سخت خواهد بود و ممکن است کودک دلبند شما مقاومت نشان دهد.

 • تب سنج و دماسنج کودک و نوزاد تمپاتیک

این نوع از تب سنج‌ها کاربرد پیشرفته‌تری نسبت به نمونه‌های قبلی دارند. این دستگاه با ارسال اشعه مادون قرمز کاملاً بی‌خطر و صد در صد ایمن به داخل گوش، دمای بدن کودک را اندازه می‌گیرد و برای کودکان بالای ۶ ماه می‌توان از آن استفاده نمود. این تب سنج‌ها از انواع غیر تماسی محسوب می‌شوند.

 • تب سنج تمپورال یا پیشانی

احتمالاً با این مدل از تب سنج‌ها آشنایی نسبی داشته باشید. کارکرد آن از طریق اسکن مادون قرمز بوده و فقط کافی است دستگاه را نزدیک پیشانی کودک قرار دهید. از این مدل برای کودکان بالای ۳ ماه می‌توان استفاده نمود.

 • تب سنج رکتال یا مقعدی

کار کردن با این تب سنج کمی سخت اما به دلیل نوع کاربری و دقت بالا استفاده از آن رایج شده است. برای کودکان زیر ۳ ماه این نوع از دماسنج‌ها می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 • دماسنج دیجیتال

معمول‌ترین دماسنج مورد استفاده برای اندازه‌گیری تب در کودکان است. هم از راه دهان و هم از راه مقعد می‌توان از آن استفاده نمود و کارکرد بسیار ساده‌ای نیز دارد.

 • مدل‌های دیگر تب سنج

تب سنج‌ها در مدل‌های دیگری هم در بازار موجود هستند که بیشتر از همین مدل‌های معرفی شده اما با نوع کارکردهای مختلف تهیه شده‌اند. تب سنج‌های چند کاره یا هوشمند را می‌توان از این انواع نام برد.

نکات مهم هنگام خرید تب سنج

نکات مهم هنگام خرید تب سنج

 • به عنوان اولین و مهمترین نکته باید دقت داشته باشید که از تب‌ سنج و دماسنج مناسب برای سن نوزاد خود استفاده نمایید. برای مثال در کودکان بالای دو سال استفاده از دماسنج مقعدی کمی سخت خواهد شد. از این رو تنها دقت به پیشرفته بودن دماسنج نمی‌تواند خرید مناسبی برای شما رقم بزند.
 • با توجه به اینکه جابجایی یک درجه دمای بدن ممکن است نشانه‌ای برای بیماری‌های مختلف باشد، از این رو حتماً باید از دماسنج‌های دقیق استفاده کنید.
 • خرید دستگاه نامناسب باعث می‌شود تا اشتباهات زیادی متوجه تب‌ سنجی کودک باشد.
 • دماسنج‌های دیجیتالی از راه مقعد یا دهان معمول‌ترین و دقیق‌ترین دماسنج‌ها هستند که شرایط استفاده از آنها نیز بسیار راحت و بدون دردسر است.
 • دماسنج‌های دیجیتال و جیوه‌ای از نظر دقت تقریباً مشابه به یکدیگرند اما برای خرید دقت کنید که استفاده از انواع دیجیتال ساده‌تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.